Zahraničí

První snímek černé díry, klíčový algoritmus vytvořila tato žena

První snímek černé díry, klíčový algoritmus vytvořila tato žena
Zdroj: Twitter

První snímek černé díry vyvolal nadšení po celém světě, velkou pozornost velmi rychle získal snímek doktorky Katie Boumanové. Ta je jednou z vědkyň a vědců pracujících na algoritmu pro zobrazení všech dat ve snímku, je tak jednou z klíčových postav celého projektu.

Černé díry jsou fascinující objekty o jejichž pravé podobě lidstvo pouze spekulovalo. Po velmi náročné práci se díky fungující mezinárodní spolupráci a dvou letech analýzy neskutečného množství dat podařilo vytvořit první snímek černé díry.

Vedoucí týmu, který stojí za algoritmem pro zobrazení černé díry, Katie Boumanová po zveřejnění výsledků projektu Event Horizon Telescope nasdílela na sociálních sítích fotografii, kdy poprvé spatřila skutečnou podobu černé díry.

Ona a její tým byli první lidé, kteří snímek viděli. Právě jejich tým dal totiž datům podobu obrázku.

"Všichni jsme pozorně sledovali naše počítače, když se obrázek najednou objevil. Ten prstenec se objevil tak snadno. Bylo to neuvěřitelné," popsala pro Time Boumanová bezprostřední okamžiky poté, co její tým algoritmus spustil.

Ačkoliv už obrázek měli, nastala fáze ověřování, po celou dobu musel tým držet objev v naprosté tajnosti až do samotného prezentování, které se uskutečnilo 10. dubna.

Související obsah

Příběh Katie Boumanové se po zveřejnění výsledků rychle začal šířit po sociálních sítích. Někteří připisují veškeré výsledky projektu právě Boumanové, ta ale zdůrazňuje, že jde o práci ohromného množství lidí. I tak se stala mladá vědkyně neoficiální tváří celého projektu.

Podívejte se na reportáž:


 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz