Domácí

Jituška po narození vážila 650 gramů. Už je doma u rodičů!

Jituška po narození vážila 650 gramů. Už je doma u rodičů!
Zdroj: TN.cz

Nesmírně těžkou životní zkouškou si prochází maminka z Brna, paní Kateřina. Poté, co její dcera kvůli údajnému pochybení lékařů při porodu zůstala postižená a ve čtyřech letech svůj životní boj prohrála, osud jí nadělil další ránu. Její další dcera se narodila předčasně, vážila jen 650 gramů. Ale díky obrovskému úsilí se malá Jituška dostala po několika měsících strávených v nemocnici na váhu 4,3 kilogramů. Teď je doma s rodiči a má se čile k životu!

Bylo září minulého roku, když v třiadvacátém týdnu těhotenství odvezli mladou maminku Kateřinu do královéhradecké nemocnice s krvácením a velkými bolestmi. I když ona i lékaři bojovali, jak jen mohli, o dva týdny později se dostavily kontrakce a miminko přišlo předčasně na svět.

"Porodila jsem v 25. týdnu. Holčička vážila 650 gramů," začala svůj příběh Kateřina. Děťátko, které nevážilo zdaleka ani kilo, umístili lékaři do inkubátoru.

Holčička byla tak maličká, že se skoro vešla do dlaně. Měřila pouhých 29 centimetrů a lékaří jí příliš šancí nedávali. "Jituška ale všem ukázala, že chce žít,“ říká statečná maminka. Nastalo několik měsíců velkých nejistot a bojů. "V nemocnici strávila přesně 115 dní," vzpomíná Kateřina.

Dívenka se však nevzdávala. Nakonec dosáhla váhy 3,1 kilogramů a šťastní rodiče si ji mohli konečně odvézt domů. "První měsíc jsme zvládli dobře," vypráví Kateřina. Začátkem února se však objevily další komplikace. Jituška dostala zápal plic.

"Můj partner zpozoroval, že začal pípat monitor dechu. Pak jsem slyšela, že Jituška přestává dýchat a zpomauje se jí srdce." Následně Kateřina začala dívenku resuscitovat a volala záchranáře. "V sanitce jsem se sesypala. Říkala jsem, že prostě nesmím pohřbít druhé dítě."

Pro Kateřinu to totiž není její první náročný boj. Její prvorozená holčička Sofinka zemřela ve 4 letech. "Kvůli špatně vedenému porodu a pochybení lékařů se dcera narodila postižená,“ tvrdí Kateřina. "Sofinka neviděla, neslyšela, neměla sací ani polykací reflex." 

I když lékaři radili, aby rodiče dceru umístili do ústavu, Kateřina s Dušanem se o ni starali doma. "Péče nás stála přes 42 tisíc každý měsíc,“ dodává.

Související obsah

Dívenka ale svůj urputný boj po několika letech prohrála. S nemocnicí se Kateřina po porodu začala s brněnskou porodnicí soudit. "Trvá to sedm let, v květnu snad padne verdikt," doufá.

Předčasně narozená Jituška strávila se zápalem plic v nemoncici 10 dní, pak ji lékaři propustii domů. "Už je s námi jeden a půl měsíce doma a je v pořádku,“ říká šťastně Kateřina. "Je to sice silný astmatik, ale žije zatím svůj život, jak má."

Zdroj: TN.cz

"Procházíme zkouškami, ale bojovat musíme," nevzdává to Kateřina. S partnerem mají ještě dvě starší dcery, Annu, které bude letos v květnu 6 let a Valerii, která v září oslaví 4 roky. Starší Anička prožila s mámou všechny těžké chvíle.

Největší oporou byl Kateřině v nejhorších chvílích její partner a otec holčiček. "Dušan neutekl od života s postiženým dítětem a neutekl ani po smrti své dcerky," vypráví Kateřina. "Neutekl před žádným z problémů, které nás potkaly, zůstal a všichni bojujeme dál," říká a věří, že nyní už bude vše jenom dobré.


 

Související obsah

Rodinám předčasně narozených dětí pomáhá speciální nadační fond. Nadačnímu fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny můžete svým finančním darem přispět i vy, a to buď částkou na transparentní účet 269021218/0300, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS PREDCASNEDETI 30 na číslo 87 777. Fond rodičům neodnošených miminek pomáhá nejen finančně, ale pomáhá jim zvládat také obrovskou psychickou zátěž, která tyto urputné boje provází.

mj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz