Tramvaj

Tramvaje v Ostravě poznají, jestli řidič pil. A odmítnou se rozjet

Zajímavou novinku má dopravní podnik v Ostravě. Řidiči tramvají si musí před každou jízdou fouknout, jestli před nástupem do práce nepili alkohol. Alkohol tester je přímo v kabině, a pokud je výsledek pozitivní, ovládání se zablokuje. Testování na omamné látky probíhalo zatím jen namátkově.

Bez kontroly alkoholu se tramvaj nerozjede. Alkohol tester pomáhá odhalit nebezpečný zbytkový alkohol. Pokud řidič nadýchá, tramvaj se vypne. Prohřešek se pak nahlásí na dispečink. "Je to přínos, jsme všichni stoprocentně pod kontrolou," řekla řidička tramvaje Nataša Gerhardová.

Alkohol tester má zatím deset tramvají. "Abychom zintenzivnili měření a znásobili preventivní účinek, je lepší, když to dělá stroj, ne člověk," vysvětlil ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Tramvajáci si zatím novinku ve vozech pochvalují. Je prý lepší se na alkohol otestovat sám, než před dispečerem. "Pokud mě na smyčce nechá foukat dispečer a stojí tam cestující, tak mi to vadí," dodává tramvajačka.

Související obsah

Ročně prý dopravní podnik eviduje jednotky případů opilých řidičů. Není vyloučeno, že se alkohol tester objeví i v trolejbusech nebo autobusech.

Proti zavedení nejsou ani v Brně. Tam řidiče na alkohol testují každé ráno. "Pětinu řidičů generuje počítač," informovala mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Související obsah

Právě řidiči autobusů mají, co se alkoholu týče, mnohem horší statistiku. Před třemi lety v Brně řidič autobusu sešrotoval osobní auto a málem zabil čtyři lidi. Nadýchal přes dvě promile.

pan, Jan Socha, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz