Směnárny

"Nejste od konkurence?" Štáb odhalil další past na turisty!

Reportáž o praktikách jediné směnárny na pražském ruzyňském letišti vyvolala u diváků velký ohlas. Proto se štáb televize Nova vydal na další místo v Praze, kde bývá spousta turistů. Na Hlavním nádraží je také pouze jedna směnárna. Jak tam reportérka pochodila, se podívejte.

Tentokrát se reportérka TV Nova Jana Schillerová rozhodla otestovat směnárnu na Hlavním nádraží a byla zvědavá, jaký kurz dostane. "V ruce máme tisíc korun, které vyměníme na eura a eura pak zase na koruny," prohlásila reportérka.

Překvapením byl pro ni kurz - 35 korun za jedno euro, což je ještě víc než na letišti. Štáb TV Nova proto zkusil smlouvat, jestli je možné získat kurz lepší. Ukázalo se, že je, ale pouze v případě vyšší směny. "28 korun za euro," uvedl muž na přepážce.

Za tisíc korun nakonec reportérka dostala 28 eur, které vyměnila zpátky na koruny. Zatímco na letišti štábu za tisícovku po výměně na eura a zpět zbylo pouhých 598 korun, na hlavním nádraží to bylo ještě o něco méně. V obou případech během pár minut přišel o 400 korun.

Související obsah

Peníze se proto reportérka pokusila získat zpět. Má na to, díky novele o směnárenské činnosti, právo do tří hodin od směny. Pán za přepážkou ale pojal podezření, jestli náhodou reportérka nebyla z České národní banky nebo od konkurence. Nikdo ze zákazníků toho totiž dosud nevyužil.

Peníze nakonec muž vrátil, reportérka ale musela vyplnit reklamační protokol, kde je potřeba jméno a příjmení. Pak už stačilo směnit eura zpět na koruny. "Tisícovka se nám nakonec vrátila zpět, je ale dost zvláštní, že až při reklamaci nám pán nabídl lepší kurz," podivila se Schillerová.

Muž ve směnárně nabízel lepší kurz, když nebude štáb transakci reklamovat - až o deset korun. Místo 35 by reportérka za euro dala 25 korun, přesto žádala peníze zpět.
Na nádraží směnu peněz nabízí i železniční dopravce.

Související obsah

Reportérka proto zkusila, jaký kurz dostane tam. "35 euro stojí 922 korun, čili 26,35," informoval muž na přepážce Českých drah. Turisté tedy na tomto místě dostanou o hodně výhodnější kurz, přitom je to jen o pár metrů dál, než se nachází směnárna.

Směnit zkusila reportérka ještě na autobusovém nádraží Florenc. Tam sice za tisíc korun dostala nejvíc - zhruba 38 eur, při reklamaci ale nedostala žádné potvrzení.

Jana Schillerová/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz