Domácí

Reformu nebo odchod z EU, zní z koalice před evropskými volbami

Odejdeme bez placení. S takovým heslem míří do evropských voleb koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko. Pokud se Evropská unie nezmění, mělo by Česko z unie odejít do roku 2024. Potom se totiž staneme čistým plátcem unijního rozpočtu.

Provokativní. Taková má být kampaň koalice, která má upozornit na takzvané falešné reformátory. Svobodní sází na spolupráci se stranou Radostné Česko. Lídrem kandidátky je ale bývalý člen Svobodných a prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička.

"Priorita je významně zreformovat Evropskou unii, snížit byrokratickou zátěž, zajistit, že imigrační politika bude v kompetenci států," sdělil Jedlička.

Dalším požadavkem koalice je v případě volebního úspěchu zrušení povinného zavedení eura a brzké vystoupení z EU.

"Na rozdíl od brexitu máme jasnou vizi, jak bychom to udělali. Chceme vstoupit do evropského společenství volného obchodu jako Švýcarsko nebo Norsko," doplnil Jedlička.

Související obsah

Při posledních volbách získali Svobodní přes pět procent a křeslo v Evropském parlamentu. Podle politologů nová koalice moc šancí nemá.

"Jakákoliv strana, která má problém s Evropskou unií, tak je většinou trestána. Velkou chybou je, že nespojili síly se stranami, které mají podobnou ideu na Evropskou unii. Jejich partner už tím názvem je hodně provokativní, zdá se populistický už tím reklamním pojmenováním," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

A co se týká lídra kandidátky, měli Svobodní podle Kubáčka vsadit na známější tvář. "Ty průzkumy před minulými volbami nám také nedávaly šanci a na konec jsme ten mandát získali. Naši fanoušci jsou skalnější a půjdou volit, ta šance tam je," uvedl předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Související obsah

Svobodní teď mají v europarlamentu jednoho zástupce, tím je Jiří Payne. "Já si přeji, aby evropské státy spolupracovaly, ale přál bych si, abychom dokázali přetransformovat ten stávající stav do něčeho, co má budoucnost," zhodnotil Payne.

Třetí na kandidátce koalice je předseda strany Radostné Česko Boleslav Buzek.
 

Linda Nguyenová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz