Ekonomika

E-shop Zoot má problémy! Dluží téměř půl miliardy korun

Zadlužené jedničce internetového prodeje oblečení a doplňků v Česku, společnosti Zoot, končí za dva týdny ochranná lhůta. Ta firmu chrání před věřiteli, kterým dluží téměř půl miliardy korun. Budoucnost eshopu má teď v rukou především společnost Natland, která odkoupila pohledávky od bank. Stovky věřitelů, ale mohou o své peníze přijít.

472 miliónů korun, to je dluh největšího českého e-shopu s oblečením. V úpadku se Zoot ocitl na začátku roku kvůli platební neschopnosti. Zatím e-shop funguje, jak to bude dál jasné není.

"V tuto chvíli jsou dva možné scénáře a to v zásadě reorganizace, se kterou ale musí souhlasit většina těch věřitelů a poté bankrot, odchod z byznysu," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

"Co se týče budoucnosti, tak jistě víte, že firma je v moratoriu. Jelikož jsme ale aktuálně pod drobnohledem úřadů, tak v tuto chvíli rozhovory poskytovat nechceme," řekl za Zoot Tomáš Holý.

Ve hře o budoucnost Zootu má nyní zásadní slovo společnost Natland. Ta odkoupila pohledávky za téměř 200 milionů korun. Natland, který byl v minulosti spojován i s lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou nebo kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, dosadil k současnému vedení Zootu své krizové manažery a experty. Finančně se podílí i na provozu.

"Jestli se podaří provést ozdravné kroky, tak ta firma, která je provede, může s velkým výnosem tu firmu prodat," dodal Kovanda.

Na opakované žádosti televize Nova o vyjádření ke spojení se Zootem Natland nereagoval. Nervózní mohou být stovky menších věřitelů, kteří zřejmě budou odsunuti na druhou kolej. Ani jedna z variant, které jsou ve hře, nezaručuje, že budou uspokojeny všechny pohledávky.

Související obsah


Není tedy zaručeno, že své peníze ještě někdy uvidí Od ledna byla zavřena téměř polovina výdejen zboží. Propuštěno bylo 150 z 500 zaměstnanců. Marketingové náklady seškrtal e-shop na třetinu. Zadlužený Zoot je na trhu 10 let. V průběhu loňského roku se jeho ekonomická situace dramaticky zhoršila.
 

Jaroslav Brousil/mj
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz