Domácí

Problémy e-shopu Zoot se týkají i youtuberů, kteří ho propagovali

Úpadek největšího českého e-shopu s oblečením a doplňky Zoot se netýká jen jeho obchodních partnerů, ale dotýká se i youtuberů a influencerů. Ti nemohou dostat provize ve výši několika set tisíc korun za propagaci obchodu. Insolvenční správce totiž pozastavil splatnost starých faktur. Další fungování společnosti Zoot je teď v rukou věřitelů.

Youtubeři a influenceři , kteří propagovali společnost Zoot, čekají na provize z loňského roku. Podle insolvenčního rejstříku jde o téměř půl milionu korun. "Youtubeři jdou stranou a já si myslím, že jdou stranou i věřitelé, jestli jim Zoot něco dluží, tak se musí smířit s tím, že nemusí už ty peníze nikdy vidět," zhodnotil ekonom Lukáš Kovanda.

Zootu za dva týdny končí ochranná lhůta před věřiteli, kterým dluží 472 milionů korun. Až v květnu se tak ukáže, jestli věřitelé společnost podrží a dojde k reorganizaci, nebo jestli skončí eshop v bankrotu.

V ochranné lhůtě před věřiteli se nesmí platit závazky starší 30 dnů. Věřitelům s fakturami po lhůtě splatnosti tak nezbývá nic jiného než čekat.

Youtubeři a influenceři jsou zastoupeni agenturou, která jim provize od Zootu jinak přeposílá. "Pokud bychom partnery vyplatili, tak bychom mohli porušit zákon v upřednostňování jednoho věřitele před druhým," vysvětlil šéf agentur Vivnetworks Vladan Hejnic.

Související obsah

Oslovení youtubeři na dotazy televize Nova nereagovali. Zoot teď vyjednává především s největším věřitelem společností Natland o reorganizaci. "V tuto chvíli raději počkáme až na skončení moratoria. To bude začátkem května," uvedl mluvčí společnosti Zoot Tomáš Holý.

Pro internetové obchody je propagace například youtubery jedním z nejsilnějším nástrojů pro ovlivnění možných zákazníků. "Ekonomicky jsou určitě důležití, protože přihráli Zootu spoustu klientů," doplnil Kovanda. Eshop Zootu zatím funguje, jak to bude dál, se teprve uvidí.

Jaroslav Brousil/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz