Zajímavosti

Masakr stěhovavých ptáků: Pytláci jich ročně zabijí 25 milionů

Masakr stěhovavých ptáků: Pytláci jich ročně zabijí 25 milionů
Zdroj: Profimedia

V průměru pětadvacet milionů ptáků je ročně zabito při svém stěhování. Týká se to jak dravců, tak i menších zpěvných ptáků. Vraždí se i ohrožené druhy, odborníci se bojí, že jim hrozí vyhynutí.

Organizace BirdLife International eviduje ilegální masové lovy stěhovavých ptáků napříč Středozemím, severní Evropou a Kavkazem. Každý rok je nezákonně zastřeleno, uchyceno do pastí nebo otráveno v průměru 25 milionů ptáků, od nejmenších zpěvných až po nejsilnější dravce.

Ohrožené druhy ptactva jsou tak ještě blíže k zániku. BirdLife sleduje migrační cesty jednotlivých druhů ptáků a snaží se odhalovat ta největší nebezpečí, s nimiž se zvířata potýkají. "Nejčetnější nezákonný lov jsme zaznamenali podél euroasijské letové dráhy," tvrdí organizace ve své tiskové zprávě.

A tato alarmující situace nenechává chladné ani Čechy. "Přilétá k nám mnohem méně ptáků, než jich od nás odletělo"“ říká organizátor a místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. "Ohrožena lovem je i hrdlička divoká, která byla vyhlášena ptákem roku 2019," dodává.

Související obsah

Podle odhadů BirdLife je nejčastější obětí zabijáků pěnkava obecná (odhadem 2,9 milionů ptáků ročně), dalším z často usmrcovaných druhů je například křepelka obecná.

Přehled zemí, kde nejčastěji umírají stěhovaví ptáci (zdroj: BirdLife)

1. Sýrie a Libye
2. Itálie
3. Egypt
4. Kypr
5. Řecko
6. Francie
7. Chorvatsko
8. Albánie

Odborníci říkají, že hlavním důvodem, proč dochází k ilegálnímu lovu, není ekonomické strádání, ale pouhá zábava.

mj, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz