Volby do Evropského parlamentu 2019

Eurovolby jsou až za měsíc, na Slovensku už řeší kupčení s hlasy

Přestože do voleb do Evropského parlamentu zbývá ještě více než měsíc, Slovensko už řeší kupčení s hlasy. Čtyřicetiletý Ľudovít I. měl podle policistů nabízet stovky hlasů a za ty požadovat tisíce eur. Když peníze přijal, zadrželi jej policisté.

Evropané budou volit nové europoslance v rozmezí od 23. do 26. května, Slováci pak v sobotu 25. května, přesto už teď řeší kupčení s hlasy. Vyšetřovatelé národní protikorupční jednotky ve středu obvinili čtyřicetiletého Ľudovíta I z volební korupce.

"Obviněný měl nabídnout zabezpečení nejméně 800 voličských hlasů v eurovolbách regionálnímu zástupci jedné z opozičních politických stran pro Rimavskou Sobotu. Měl si za to říct o úplatek, který v kavárně v Rimavské Sobotě převzal," uvedli slovenští policisté na facebooku.

Muž měl podle nich vyinkasovat 3 000 euro (zhruba 77 tisíc korun) za 1 800 hlasů. Zástupci nejmenované slovenské strany měl přitom nabídnout, že když si připlatí, sežene hlasů ještě víc.

Z úplatku se dlouho neradoval, hned jej zadrželi policisté. Teď mu v případě odsouzení hrozí roční pobyt za mřížemi.

Slovensko mělo před pěti lety při posledních eurovolbách vůbec nejnižší volební účast v celé EU. K urnám dorazilo jen 13,05 % oprávněných voličů. Zmíněných 1 800 hlasů tak představovalo třetinu procenta. Vzhledem k roztříštěnosti slovenské politické scény nejde o nepatrné číslo.

Související obsah

Podle posledního průzkumu z konce března by pětiprocentní hranici překonalo devět stran, některé však jen velmi těsně. Nejvyšší zisk, 21 %, přisuzoval průzkum vládnoucí straně SMER-SD. Získala by tři mandáty.

Po dvou by brali Ľudová strana Naše Slovensko, Sloboda a solidarita a Sme Rodina. Jeden mandát pak průzkum předpovídal koalici Progresivné Slovensko + SPOLU, koalici OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, Slovenské národné straně, Kresťanskodemokratickému hnutí a straně MOST-HÍD.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz