Přijímací zkoušky

Poslední den přijímaček: Zkuste si, jak byste obstáli u testů vy!

Poslední den přijímaček: Zkuste si, jak byste obstáli u testů vy!
Zdroj: Thinkstockphotos

Ve středu vyvrcholily jednotné přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Druhý termín z češtiny a matematiky psali uchazeči o studium na šesti- a osmiletých gymnáziích. Jestli byste u přijímacích testů obstáli, si můžete vyzkoušet i vy.

Zadání posledních přijímacích testů zveřejnilo ve středu Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Současní páťáci a sedmáci psali testy z českého jazyka a z matematiky.

Na test z češtiny měli přesně 60 minut, u matematiky byl limit o deset minut delší. Zakázány jsou kalkulačky, matematicko-fyzikální tabulky a jiné pomůcky kromě psacích a rýsovacích potřeb.

Zadání testů pro šestiletá gymnázia (píší žáci sedmých tříd)

ČESKÝ JAZYK

MATEMATIKA


Zadání testů pro osmiletá gymnázia (píší žáci pátých tříd)

ČESKÝ JAZYK

MATEMATIKA


Oficiální klíče správných řešení budou zveřejněny až 28. dubna. Na stránkách, které zveřejňují neoficiální řešení, bývají zpravidla dříve, jakmile se tam objeví, článek bude aktualizován.

Stejně jako deváťáci si i žáci, kteří se hlásí na víceletá gymnázia, mohou podat dvě přihlášky. A je to velmi výhodné. V takovém případě totiž píší testy v 1. i v 2. termínu a vždy se počítá ten lepší výsledek. Ti, kteří vsadí na jednu školu, se tak připravili o šanci na opravu, pokud by se jim test nepovedl.

Školy mohou zohlednit i další kritéria, než jen výsledek centrálních přijímacích zkoušek, zpravidla přihlížejí ke známkám na základní škole, některé dávají body i za účast ve školních soutěžích.

Související obsah

Někteří budoucí středoškoláci byli stresu s přijímacími zkouškami v dubnu ušetřeni. Na umělecké školy se totiž talentové zkoušky skládají dříve.

Tito žáci tak už většinou věděli, jestli jsou na vybranou školu přijatí nebo ne. Podat si navíc mohli celkem čtyři přihlášky, dvě na umělecké školy a dvě na ty, kde se skládají jednotné přijímací zkoušky. Výjimku mají také obory, které nejsou zakončené maturitou.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz