Domácí

Kvůli konopí stát vzal obchodům všechno, Ústavní soud je proti

Kvůli konopí stát vzal obchodům všechno, Ústavní soud je proti
Zdroj: Mediafax

Dva obchody pro pěstitele rostlin se podle pražského soudu podílely na nezákonném pěstování konopí. Majitelé tak přišli o veškeré zboží - nehodlali se s tím ale smířit. Případ skončil až u Ústavního soudu, který rozhodl, že policie neměla právo zabrat veškeré jejich zboží.

Dva growshopy, tedy obchody zaměřené na prodej zboží pro pěstování rostlin, přišly při prohlídce prodejen o všechno. Zjistilo se totiž, že se podílely na nezákonném pěstování konopí s vysokým obsahem THC.

Mezi zabavenými věcmi byly například pěstební přípravy podporující růst, hnojiva, zavlažovací technika, osvětlovací technika, nádoby, substráty, prostředky na sušení rostliny či semena konopí.

Majitelé obchodů se hájili tím, že stát porušil jejich vlastnické právo. Podle městského a obvodního soudu ale bylo zabavení věcí v pořádku - podle nich bylo zboží v minulosti užíváno k trestné činnosti, a proto bylo možné ho zabrat.

Ústavní soud na to má však jiný názor - přiklonil se na stranu growshopů. Většinu zabavených předmětů bylo možné prodávat samostatně, nemusely by sloužit k pěstování konopí. Zabrání veškerého sortimentu tak bylo podle Ústavního soudu nepřiměřené.

"Vždy musí být zvažováno, zda je opatření nezbytné, případně zda jej nelze dosáhnout jiným prostředkem, který by byl šetrnější k vlastnickému právu," uvedl ve svém oficiálním prohlášení Ústavní soud.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz