Zajímavosti

Užíváte léky i bylinky? Některé kombinace jsou nebezpečné!

Užíváte léky i bylinky? Některé kombinace jsou nebezpečné!
Zdroj: Profimedia

Všeobecně mezi lidmi panuje přesvědčení, že bylinky jsou zdraví prospěšné. Ne vždy je ale jejich užívání vhodné - v kombinaci s léky mohou být dokonce i nebezpečné. Nejznámější bylinkou, která ovlivňuje účinek léčby je třezalka - interaguje až s 250 léky! Na které další bylinky byste si měli dávat pozor?

Bylinky jsou nedocenitelným přírodním zdrojem zdraví prospěšných látek, ne vždy jsou ale dobrým pomocníkem. Pokud užíváte léky, měli byste být při výběru bylinek zvlášť obezřetní. Mezi lékem a bylinkou může dojít k interakcím, které vám mohou ublížit.

Mezi nejčastější interakce patří zvýšení nebo snížení (či dokonce ztráta) účinku léku, zvýšení výskytu nežádoucích účinků léku, neočekávané toxicitě léku, poškození zdraví a v krajním případě dokonce i smrt.

"Nejznámější bylinkou, která ovlivňuje účinek léků je třezalka. Ta dokáže interagovat až s 250 léky," tvrdí Česká lékárnická komora. "Třezalka tečkovaná ovlivňuje biochemické procesy v játrech – jimi ale také procházejí léky, některé se v nich teprve stávají účinnými, jiné zase játra odbourávají z těla. U dalších léků mohou vznikat právě v játrech škodlivé metabolity," vysvětluje mluvčí lékárnické komory Michaela Bažantová.

"Třezalka tak může ovlivnit účinky různých léků různě. U jednoho zvýšit, u druhého snížit. Na tuto interakci by si třeba měly dát pozor ženy užívající antikoncepci, třezalka účinnost těchto léků snižuje," dodává Bažantová.

 

Související obsah

Dalšími bylinkami, které mají významný vliv na účinnost léčby, jsou například máta peprná, brusnice brusinka, kopřiva dvoudomá, šalvěj červenokořenná, čajovník kapský (roibos) či ostružník sladký.

"Interakcí je mnoho, včetně těch mezi léky a doplňky stravy. Proto je vhodné se nejen o lékové skladbě, ale i o vhodnosti užívání bylinek či doplňků stravy, vždy poradit s lékárníkem, abychom si v dobré víře, že děláme něco pro své zdraví, spíše neublížili," varuje Bažantová.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz