řeč

Novou technologii lze ovládat přímo mozkem! Vrátí lidem řeč

Novou technologii lze ovládat přímo mozkem! Vrátí lidem řeč
Zdroj: archiv

Lidem, kteří přišli o schopnost mluvit kvůli nemoci, postižení či zranění, svitla naděje. Nově vyvíjená technologie totiž umožňuje převádět mozkové impulsy na syntetickou řeč. Vědci představili výsledky první série testů.

Vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu voperovali elektrody do mozků dobrovolníků a dekódovali signály v části mozku, která je zodpovědná za řeč. Ty poté využili v počítačové simulaci, která dokázala vytvořit syntetickou řeč. Informaci přinesla agentura Reuters.


Řeč je podle vědců většinou srozumitelná. “Když jsme poprvé slyšeli výsledky, byli jsme v šoku, nemohli jsme věřit vlastním uším. Bylo úžasné, kolik aspektů skutečné řeči se objevilo ve výstupu ze syntetizéru,“ prohlásil spoluautor výzkumu Josh Cartier.

Výzkumu se zúčastnila pětice dobrovolníků, kterým již kvůli epilepsii měly být do mozku zavedené elektrody. Žádný z nich ale o schopnost mluvit nepřišel, vědci proto do budoucna chtějí pracovat i s němými lidmi.

Související obsah


Dobrovolníci nahlas předčítali text, zatímco přístroje zaznamenávali mozkovou aktivitu. Výzkumníci tak rozpoznali jednotlivé pohyby vokálního traktu nutné k vytváření řeči. Pro každého z dobrovolníků pak vytvořili virtuální vokální trakt, který mohli ovládat pouze mozkovou aktivitou a vytvářet tak umělou řeč.


V současnosti už existují technologie, které umožňují “mluvit“, kteří kvůli nemoci či postižení přišli o řeč. Tyto přístroje sledují pohyb oka či pohyby obličejových svalů, na základě čehož tvoří slova. Tento typ řeči je ale velmi pomalý, za minutu vytvoří ne více než deset slov. Běžná mluva však plyne rychlostí asi 100 až 150 slov za minutu.

Související obsah


Nově vyvíjený postup má pomoci lidem, kteří přišli o řeč jako následek mrtvice, mozkové obrny, amyotrofické laterální sklerózy (ALS), Parkinsonovy nemoci, roztroušené sklerózy, poranění mozku či rakoviny.
 

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz