Koření

Módá budoucnosti? Oděvy šité z mořských řas nebo z pomerančů

Mořské řasy nebo listy ananasu - přírodní zdroje, z nichž některé oděvní řetězce začínají šít své nejnovější kolekce. Tou největší novinkou v oblasti udržitelné módy jsou ale textilie ušité z pomerančového vlákna.

Textilní průmysl je po petrochemickém druhým největším znečišťovatelem životního prostředí.


2000 litrů vody a 150 gramů pesticidů, takové množství přírodních zdrojů a chemikálií se spotřebuje při pěstování bavlny určené k výrobě jediného trička.


Na samotné zpracování pak padne dokonce 5000 litrů vody a 1,5 kilogramu chemikálií.

Související obsah

I proto se některé oděvní řetězce rozhodly nabízet kolekce vyrobené z ekologicky šetrných materiálů. Co je teď in v oblasti udržitelné módy, jsme zjišťovali na veletrhu ve Varšavě.

Související obsah


Právě pomerančové vlákno v sobě v podobě zlatavých nitek obsahuje i tahle slušivá blůzka. K jejímu ušití postačily přes dva kilogramy pomerančových slupek, které by jinak skončily na skládce. S nápadem vyrábět z kůry a dalších zbytků citrusů vysoce kvalitní látku, která svým složením připomíná hedvábí, přišla v roce 2011 tehdy ještě studentka designu Enrica Arena.

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koření

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz