Volební průzkum

Nejsilnější dál zůstává ANO. Piráti utekli občanským demokratům

Nejsilnější dál zůstává ANO. Piráti utekli občanským demokratům
Zdroj: Profimedia

Vítězem voleb by se podle dubnového modelu společnosti SANEP stalo hnutí ANO. Se ziskem 32,1 % by v Poslanecké sněmovně získalo 72 mandátů. Druhé místo mají Piráti, kteří jsou se 17,1 % před třetí ODS. Ta by získala 12 procent.

Přes bouřlivé období na české politické scéně se voličské emoce zásadně neprojevili v podpoře jednotlivých stran. Nezahýbala jimi ani výměna ministrů ve vládě Andreje Babiše. Prvenství si tak stále drží hnutí ANO (32,1 %), což je o šest desetin procentního bodu více než v březnu.

Nejvíce profitují z dění na domácí politické scéně nadále Piráti. Ti by skončili na druhém místě se ziskem 17,1 procenta. Po vyloučení Václava Klause ml. se v březnu mírně propadla ODS (12 %). Voliče si naopak udržuje hnutí SPD, které se těší podpoře 9,8 procenta.

Páté místo pak obsadili komunisté (7,1 %) následováni ČSSD (6,3 %) a KDU-ČSL (5 %). Lidovci tak dále balancují na hranici zvolení. Prozatím se tak neprojevila ani změna lidoveckého lídra. Před branami Poslanecké sněmovny by v dubnu zůstalo hnutí STAN (3,7 %) a TOP 09 (3,5 %).

"Na základě dubnového šetření společnosti SANEP lze říci, že voličské emoce jsou relativně stabilizovány, což ovšem neznamená, že jsou voliči se svojí volbou spokojeni," vysvětluje výsledky agentura.

"Poměrně zásadním hybatelem voličského kurzu tak může být jak vývoj kauzy premiéra Andreje Babiše, tak i výsledek voleb do Evropského parlamentu, ale i např. avizovaný vznik nového politického subjektu Václava Klause ml.," dodává SANEP.

Související obsah

Průzkum byl proveden ve dnech 11. až 17. dubna 2019 na vybrané skupině 1 658 dotázaných.

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz