Eurovolby 2019

Eurovolby 2019: Lídři se hádali o kvalitě potravin i uprchlících

Už za měsíc budeme volit do Evropského parlamentu. Portál TN.cz proto přinesl první superdebatu, do které přijali pozvání lídři kandidátek osmi parlamentních stran, případně jejich zástupci.

Za většinu parlamentních stran přišli debatovat lídři kandidátek do eurovoleb. Hnutí ANO zastupuje Dita Charanzová, ČSSD Pavel Poc a KSČM Kateřina Konečná. ODS reprezentuje Jan Zahradil, Piráty Marcel Kolaja a KDU-ČSL Pavel Svoboda.

Za koalici TOP 09, STAN, Zelených a dalších regionálních uskupení dorazil Jiří Pospíšil. Jediná SPD nevyslala lídra kandidátky Ivana Davida, ale Jana Hrnčíře, který je na jmenném seznamu na druhém místě.

Superdebatu začal moderátor Rey Koranteng otázkou na to, proč by voliči měli v nadcházejících eurovolbách hlasovat právě pro jejich stranu. Poté se diskuze stočila k problému ohledně dvojí kvalitě potravin a dalších výrobků.

Téměř všichni politici se shodli na tom, že návrh, který byl přijat na jednom z posledních jednání Evropského parlamentu, není dostatečný. "Malé vítězství je, že ta směrnice říká, že ten problém existuje a dělá se nějaké řešení," myslí si Poc (ČSSD).

Související obsah

Podle Zahradila (ODS) má Česko v současnosti dostatek nástrojů na to, aby české spotřebitele ochránila sama. "Existují určité standardy, které musejí výrobci ohledně produktů dodržovat. Pokud to nesplňují, nesmí se prodávat," nabídl příklad.

Podle Konečné (KSČM) ale takové nástroje v současnosti v české legislativě neexistují. "Proto jsme navrhli, a Sněmovna to schválila, že má ministr zemědělství připravit taktiku a strategii, jak to zajistit," sdělila.

Podle Pospíšila (TOP 09+STAN+SZ) vznikl kompromis, který prosazovala také česká eurokomisařka a odsouhlasila vláda. "Norma říká, že bude zakázána pouze dvojí kvalita, ve které půjde o výrazný rozdíl. Měl to být ale jasný a explicitní zákaz a ne poloviční, který povede k soudním sporům," uvedl.

"Dvojí kvalita potravin je proti principům jednotného trhu. Jsme momentálně ve stavu, kdy je směrnice schválená a teď už nemůžeme dělat nic jiného, protože Europarlament nemá právo vytvářet zákony. Musíme přesvědčit Komisi, aby o tom znovu jednala," prohlásil Kolaja (Piráti).

Související obsah

Podle zástupce SPD Hrnčíře se musí o zájmy občanů postarat samotný stát. Za dvojí kvalitou vidí výrobce, pro které je podle něj výhodnější posílat do zemí střední a východní Evropy náhražky. "Chtějí co nejvíce ušetřit. Je to vytvořeno tak, aby to někomu vyhovovalo," řekl.

Charanzová (ANO) z "polovičatého" návrhu viní především předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera. "Jsem k jeho Komisi velmi kritická, nejen co se týče kakaa v čokoládě, ale také třeba novely zbraňové směrnice," doplnila důvod. Proti dvojí kvalitě chce, podobně jako kolegové, bojovat dál.

Stejný názor má i Svoboda (KDU-ČSL), který chce v Europarlamentu řešit třeba také demografii. "Nezachrání nás ani velká migrační vlna, potřebujeme lepší rodinnou politiku," prohlásil.

Poté se diskuze stočila na téma bezpečnosti a migrační krize, která zasáhla Evropu v roce 2015. V tomto případě se politici příliš neshodli. Zatímco někteří jsou pro to, aby šlo více peněz hraničním státům, další by zvýšili příspěvky na Frontex (evropská hraniční stráž). SPD by pak ráda vrátila pravomoci členským státům.

Související obsah

Kromě dvou superdebat lídrů kandidátek přinese portál TN.cz ve spolupráci s TV Nova také sérii rozhovorů s jednotlivými šéfy osmi parlamentních stran, nazvanými Eurovolby 2019. Kalendář předvolebních debat najdete v přehledu zde.

Po každé debatě přineseme také souhrn výroků jednotlivých politiků a hodnocení, zda jsou jejich slova pravdivá, nebo naopak, či zda se vůbec dají ověřit.

Podle zatím posledního průzkumu by volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO s téměř 32 % hlasů. Čtyři mandáty by získali Piráti, tři ODS a dva koalice TOP 09, STAN, Zelených a dalších. Po jednom křesle by měly ještě ČSSD, KSČM, SPD a KDU-ČSL.

epa, TN.cz

K tématu Eurovolby 2019

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz