Skandinávie

Piloti aerolinek SAS stávkují. Neodletí ani některé spoje z Prahy

Piloti skandinávských aerolinek vyhlásili stávku. Společnost musela zrušit téměř 700 letů, což dopadne asi na desetitisíce pasažéru. Zrušené byly i lety z České republiky.

Poté, co se v pátek nepodařilo dohodnout nové podmínky kolektivních smluv pro piloty Skandinávských aerolinek SAS, vyhlásili piloti stávku. To se zatím dotklo nejméně 673 letů a asi 72 tisíc pasažérů.


V České republice bylo zatím zrušených pět nedělních letů, dva přílety v 10:30 z norskémho Osla a ve 14:05 z dánské Kodaně. Lidé neodletí ani v 11:10 do Osla, ve 14:45 do Kodaně a v 15:45 do švédského Stockholmu. Zatím není jasné, kdy stávka skončí.


“Zamluvily jsme si hotel na tři noci, ale při zrušení nám peníze nevrátí. Nevím, co mám dělat a jsem hodně naštvaná,“ popsala pro norskou televizi TV2 Mina Kvam Tveteraasová, která měla s kamarádkou Bettinou Svendsenovou letět do Kodaně, kvůli stávce ale uvízly v Norsku.

Související obsah


“Velice toho lituji. Uděláme vše, co je v našich silám, abychom konflikt ukončili co nejdříve,“ sdělil podle agentury AP šéf SAS Rickard Gustafson.


Jednání mezi odborovou skupinou SAS Pilot Group, která zastupuje asi 95 procent pilotů SAS ze Švedska, Dánska a Norska, a vedením společnosti se vedlo převážně nad otázkami platů a délky pracovní doby.

Reportáž TV Nova:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Skandinávie

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz