Abú Bakr al-Bagdádí

Zakladatel ISIS žije! Al-Bagdádí se po 5 letech objevil na videu

Nejhledanější terorista současnosti, samozvaný chalífa Islámského státu (ISIS) Abú Bakr al-Bagdádí i přes několik zpráv o tom, že během bojů s ISIS zemřel, zřejmě stále žije. Al-Bagdádí se poprvé po téměř pěti letech objevil na nové nahrávce. V té vychvaloval třeba dubnové útoky na Srí Lance.

Na novou nahrávku, kterou islamisté z ISIS zveřejnili, upozornil think tank SITE, který aktivistu radikálů na síti monitoruje. Kanál napojený na Islámský stát video zveřejnil během pondělka.

Jde o první videonahrávku s Al-Bagdádím od července 2014. Tehdy byl ISIS na vrcholu a Al-Bagdádí hovořil z velké mešity v Mosulu, druhém největším iráckém městě. To islamisté dobyli a vytvořili z něj svojí baštu.

O necelých pět let později má samozvaný chalífa výrazně prošedlé vousy, schovává se neznámo kde a hovoří se svými spolubojovníky. Al-Bagdádí sedí v tureckém sedu, na sobě má civilní oblečení a u své levé ruky útočnou pušku.

Kdy bylo video natočeno, není jasné, Al-Bagdádí v něm ale v minulém čase mluví o bitvě o Baghúz, poslední výspu Islámského státu v Sýrii, kterou islamisté ztratili v březnu. Slibuje pomstu za mrtvé bojovníky a mluví o boji proti křižákům.

Související obsah

Podle Rity Katzové ze SITE chválí terorista útoky na Srí Lance, i když není jasné, jestli nebyl obsah nahrávky později pozměněn. Podle Al-Bagdádího jde o pomstu za porážku islamistů v Baghúzu. Také přijímá slib věrnosti od teroristických skupin v Africe a chválí je za útoky proti francouzským vojákům a jejich spojencům.

"Nebezpečí spočívá nejen v tom, že přes všechen pokrok v boji s Islámským státem Al-Bagdádí stále žije, ale také v tom, že se znovu objevil před svými následovníky a posílil jejich přesvědčení, že je to my proti nim," dodala Katzová.

Od vystoupení v Mosulu v roce 2018 se objevily jen audionahrávky s Al-Bagdádím. Naposledy v srpnu loňského roku, kde přiznal, že ISIS prohrává. Navzdory opakovaným zprávám o úmrtí teroristy se zprávy nepodařilo stále ověřit a na Al-Bagdádího hlavu je stále vypsaná odměna téměř 600 milionů korun.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz