Domácí

Tisíce ježků v ohrožení života: Na čarodějnice umírají v plamenech

Tisíce ježků v ohrožení života: Na čarodějnice umírají v plamenech
Zdroj: Getty Images

Mnoho lidí se nemůže dočkat, až se večer rozhoří ohně a začnou se pálit čarodějnice, někteří postavili hranice dlouhou dobu dopředu. Málokdo si ale uvědomuje, že to může znamenat nebezpečí pro zvířata, která si hledají hnízda. Do hranice se schovají a před rychle zapáleným ohněm pak nemají šanci včas prchnout.

Blíží se filipojakubská noc, vrcholí tak přípravy na pálení čarodějnic. Po celé republice vyrůstají ohromné hranice, jejich brzká stavba ale přináší riziko pro volně žijící zvířata. Ta si mohou hromadu dřeva a klestí vybrat jako úkryt či místo k hnízdění.

"Hromady větví a dřeva tak například rádi obydlí různé druhy ptáků anebo ježci. Když jsou velké vatry pro pálení čarodějnic stavěny i více jak měsíc před samotným zapálením ohně, je pravděpodobnost upálení divokých zvířat vysoká. Před velkým rychle vzplanutým žárem nemohou utéct," informovala Michala Jakubů z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Pokud máte hranici postavenou nějaký čas dopředu, doporučují ochránci zvířat sledovat ji dalekohledem. Pokud se k ní opakovaně a často vrací ptáci, je dosti pravděpodobné, že mají uvnitř hnízdo i s mláďaty. Ta rozhodně nemají šanci před ohněm uletět.

Související obsah

Jediný bezpečný způsob pálení, netýká se to jen filipojakubské noci, je přidání materiálu na ohniště až krátce před zapálením. Jen tak lze hnízdo ptáků či ježčí doupě najít a zvířata případně zachránit.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz