Zahraničí

Komáři přenášející virus zika se rozšířili do poloviny Francie

Komáři přenášející virus zika se rozšířili do poloviny Francie
Zdroj: Profimedia

Komáři tygrovaní, kteří mohou přenášet virus zika, se vyskytují už na více než polovině území Francie. Počet agresivního hmyzu, který má původ v Asii, se v posledních dvou letech v zemi zdvojnásobil.

Počty komárů tygrovaných za poslední měsíce ve Francii rapidně vzrostly. Komáři se nyní nacházejí na jihu a ve středu země, jsou už i na předměstí Paříže. Pokud hmyz nasaje krev infikovaného, je schopen přenášet viry zika, dengue, západonilské horečky či chikungunya (Horečnaté onemocnění, které se projevujei krvácením z nosu nebo dásní).

Zdravotníci naléhají na turisty, aby používali repelenty a případně i moskytiéry. Lidé mají být ostražití především v období od května do listopadu.

Komáři tygrovaní mají černobílé pruhované tělo a nohy. Nebezpečné jsou podle webu stojaté vody, ve kterých se komáři rozmnožují. Úřady podle deníku Le Monde nabádají, aby lidé stojatou vodu ze svých zahrad odváděli. K šíření komárů přispívá také globální oteplování a mezinárodní turismus.

Komár tygrovaný může přenášet viry, které způsobují horečky, bolesti kloubů, hlavy a svalů. Horečnaté onemocnění chikungunya se může projevovat i krvácením z nosu nebo dásní. Jedním z příznaků může být i vyrážka. Virus zika způsobuje vysoké riziko především pro těhotné ženy. Plod nakažené ženy může mít následně problém s vývojem mozku.

Související obsah

Od prvního výskytu komára tygrovaného před patnácti lety zaznamenaly úřady 22 případů nakažení virem dengue a 31 případů nakažení virem chikungunya přímo ve Francii. Komár tygrovaný se občas vyskytne i na jižní Moravě, především na Břeclavsku.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz