Virus Zika

Mohou virus zika přenášet běžní komáři? Vědci mají konečně jasno

Mohou virus zika přenášet běžní komáři? Vědci mají konečně jasno
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Světoví experti se dlouhé měsíce snaží zjistit, jestli zákeřný virus způsobující mikrocefalii mohou přenášet i obyčejní komáři z rodu Culex (tedy i takoví komáři, které máme v České republice). A v Brazílii už mají jasno. Jaké jsou jejich závěry?

Když se v červenci objevily zprávy o tom, že virus zika zřejmě šíří i obyčejní komáři z rodu Culex, po celém světě vypukla panika. Správa vědců z brazilského města Recife tehdy upozornila na to, že je potřeba udělat další rozbory a studie, aby se toto podezření jednou pro vždy potvrdilo - nebo vyvrátilo.

A to se konečně povedlo. Experti ze stejného institutu, ale z Ria, dospěli k závěru, že tento poplach byl planý. Vědci nejprve pochytali několik stovek komárů ze čtyř různých oblastí Ria a nakrmili je krví nakaženou virem zika. Jen u dvou z nich se do 14 dnů projevilo počáteční stádium infekce.

Související obsah

Rozpor mezi novou studií a tou z července si vysvětlují výzkumníci tak, že komáři rodu Culex v Recife mohli mít nějakou genetickou mutaci, kterou se liší od komárů v Riu a jiných městech. I výzkumy v jiných krajinách dokazují, že komáři z rodu Culex nejsou pravděpodobně za šíření viru zika zodpovědní.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH o život na OH! Sportovci odmítali skočit do bazénu, podívejte se, co se s ním stalo

Svět děsí nový virus: Je podobný ebole a také zabíjí!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz