Domácí

Hotel nebere hosty, kteří souhlasí s anexí Krymu. Soud to schvaluje

Hotel nebere hosty, kteří souhlasí s anexí Krymu. Soud to schvaluje
Zdroj: Google Maps

Česká obchodní inspekce obvinila Hotel Brioni v Ostravě z diskriminace, protože odmítl ubytovávat Rusy schvalující anexi Krymu. Uložila mu pokutu a za její obvinění se postavily i soudy. Majitel hotelu se s tím ale odmítl smířit. Ústavní soud nakonec rozhodl, že hotel neudělal nic protiprávního.

Hotel Brioni v Ostravě vyvěsil na vstupních dveřích a internetových stránkách sdělení, že odmítá přijímat hosty z Ruska, kteří schvalují anexi Krymu.

"S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Služby našeho hotelu mohou využít pouze ti občané RF, kteří se podepíší pod prohlášení, ve kterém vyjádří svůj nesouhlas s okupací Krymu," stálo v prohlášní hotelu.

Brioni se tímto zákazem nezavděčil nejen návštěvníkům z Ruska, ale ani České obchodní inspekci (ČOI), která to označila za diskriminaci a uložila mu pokutu 50 tisíc korun. Majitel hotelu se proto obrátil na soudy, ty se ale přiklonily na stranu ČOI a podnikateli pouze snížily pokutu.

Ten se s tím odmítl smířit a případ se tak dostal až před Ústavní soud, který vydal jednoznačný rozsudek - hotel se nedopustil ničeho protiprávního.

"Právo podnikat není jen způsobem získávání finančních prostředků, ale v nemenší míře i prostorem pro seberealizaci. Lze předpokládat, že podnikatele jeho činnost i baví a že se takto chce alespoň malým dílem podílet na vytváření obecného dobra," uvedl v oficiálním prohlášení Ústavní soud.

"Podnikatel nemusí být politicky neutrální a při výkonu podnikatelské činnosti by nemělo být vyloučeno projevovat svoje politické názory, pokud tak samozřejmě bude činěno korektním způsobem," dodal Ústavní soud.

Stejně tak by podle měl hotel právo odmítnout poskytovat služby například politické straně, kterou považuje za extrémistickou. Podnikatelská činnost by měla provozovatele bavit a naplňovat ho, rozhodl soud.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz