Vesnice roku

Titul Vesnice roku chce 205 obcí! Které z vašeho kraje? PŘEHLED

Titul Vesnice roku chce 205 obcí! Které z vašeho kraje? PŘEHLED
Zdroj: dolni-nemci.cz

I v letošním roce se bude vybírat nejlepší obec. Do soutěže Vesnice roku 2019 se jich proto přihlásilo více než dvě stě. Vítěz se přidá například k Dolnímu Němčí ve Zlínském kraji, které zvítězilo v loňském čtyřiadvacátém ročníku.

Do konce dubna letošního roku se mohly obce v Česku hlásit do soutěže Vesnice roku 2019. Nakonec jich v pětadvacátém ročníku změří své síly 205. Zastoupeny jsou všechny kraje České republiky.

"Jsem velmi ráda, že se našlo tolik statečných obcí, které si udělaly čas v této hektické době, a rozhodly se prezentovat svou obec, své místo pro život. Přeji všem soutěžícím hodně štěstí v krajských kolech a všem komisařům hodně sil při hodnocení," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Nejvíce zájemců je z Jihočeského kraje, konkrétně pětadvacet. Naopak nejméně jich je z kraje Moravskoslezského - celkem pět. Všechny přihlášené obce budou v průběhu měsíce května a června navštíveny a hodnoceny krajskými hodnotitelskými komisemi.

Podívejte se, které obce soutěží o titul Vesnice roku 2019:

V minulém roce komise hodnotila například společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií či péči o veřejná prostranství a zeleň.

Vítězové krajských kol postoupí do celostátního kola, které se uskuteční první zářijový týden. Nositel titulu "Vesnice roku 2019" bude vyhlášen 14. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Vítězové soutěže Vesnice roku 2018:

Pro soutěžící jsou připraveny také finanční odměny. Jde o částky od 500 tisíc korun až po 2,6 milionu korun. Vítězná obec se může těšit také na osobní auto, které může využívat šest měsíců.

Vítězem čtyřiadvacátého ročníku se stalo Dolní Němčí ve Zlínském kraji, které získalo také cenu veřejnosti. Vesnice roku 2018 vzešla z třináctky krajských vítězů. Druhé místo patřilo obci Šumvald z Olomouckého kraje, třetí příčku obsadila obec Nový Kostel v Karlovarském kraji.

Související obsah

Soutěž Vesnice roku je každoročně vyhlašovaná už více než 20 let, původní název byl "Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice".

Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007. Vítěz soutěže postupuje do obdobné soutěže celoevropského rázu.

pan, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz