Domácí

Česko má novou vesnici roku. Do soutěže se přihlásilo 176 obcí ze všech krajů

Česko má novou vesnici roku. Do soutěže se přihlásilo 176 obcí ze všech krajů
Vyhlášení ceny Vesnice roku | Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Už téměř 30 let se každý rok pořádá soutěž Vesnice roku. O možnost chlubit se tímto titulem v České republice soupeří vesnice z celého Česka. Letošním vítězem byla obec ze Středočeského kraje jménem Kostelní Lhota.

Soutěž Vesnice roku probíhá v České republice už od roku 1995, kdy ji vyhlásil Spolek pro obnovu venkova. O rok později už soutěž vyhlašovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Letošní ročník byl první po dvouleté pauze, kterou zapříčinila pandemie covidu-19.

Do soutěže se mohou přihlásit vesnice z celé republiky. Ty jsou pak hodnoceny na základě několika předem daných faktorů, jako je například společenský život ve vsi nebo péče o životní prostředí. Do finále se vždy probojuje jedna vesnice z každého kraje vyjma Prahy.

Související obsah

Vítěz letošního 26. ročníku byl vyhlášen na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Vesnicí roku se tak stala Kostelní Lhota ve Středočeském kraji. Cenu v podobě dotace 2,6 milionu korun na rozvoj obce představitelům Kostelní Lhoty předal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

"Rád bych jako reprezentant ministerstva pro místní rozvoj pogratuloval všem oceněným a současně jim popřál, aby pro ně byl úspěch v soutěži tím správným impulsem do další práce. Jsou skvělou inspirací pro další obce, které, jak věřím, se v hojném počtu přihlásí do dalšího ročníku," pronesl při udělování ceny Bartoš.

Související obsah

Na druhém místě se umístila vesnice Třeštice, která se nachází na Vysočině. Ta také zvítězila v hlasování, kde se lidé rozhodovali, která obec se jim zamlouvá nejvíc. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesla Poniklá v Libereckém kraji. Obzvlášť důležitou Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče dostala Zašová ve Zlínském kraji.

Letos se do soutěže přihlásilo celkem 176 vesnic. Do finále se kromě vítězů dostaly například také obce Kařez (Plzeňský kraj), Závada (Moravskoslezský kraj), Lukavec (Ústecký kraj) nebo Velká Hleďsebe (Karlovarský kraj).

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz