Domácí

Tisíce lidí onemocní kvůli špatné hygieně. Jak si správně mýt ruce?

Kvůli špatné hygieně u nás onemocní ročně statisíce lidí. Jak si umýt ruce tak, aby byly opravdu čisté, to dnes u příležitosti Světového dne hygieny rukou, který připadá na neděli, radí zdravotníci po celé republice. Snaží se tak zamezit šíření nebezpečných infekcí.

Pacienti, lidé z ulice, ale také zdravotníci dnes v jednom z pavilonů Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zjišťují, jak v ultrafialovém světle vypadají jejich ruce. Důkladné a správné umývání rukou, případně i jejich dezinfekce, je přitom nejúčinnější metoda, jak omezit šíření nemocí.

"Hygiena rukou slouží jako hlavní prevence před šířením žloutenky typu A, chřipky, a virových průjmových onemocnění. Spadají do skupiny těch, které se velmi snadno šíří v populaci," sdělila Jana Lehnertová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny KNTB Zlín.

Zdravotníci a hygienici doporučují ruce umývat alespoň tři čtvrtě minuty. Použít dostatečné množství mýdla, třít o sebe jak dlaně, tak i hřbety rukou, všechny prsty i místa mezi nimi. Umyté ruce nakonec pořádně opláchnout pod tekoucí vodou a použít čistý ručník. V případě pohybu v rizikovém prostředí ruce také dezinfikovat.

Související obsah

Dokonale čisté ruce by pak v ultrafialovém světle měly jasně svítit, na rozdíl od těch, které si člověk jen lehce opláchl. Ke Světovému dni hygieny rukou se připojila řada nemocnic po celé republice, a to dnes, také po celý víkend, v některých městech i v pondělí.

Zdenek Čík/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz