Domácí

PŘÍMÝ PŘENOS: Lidé se loučí s Šuralem. Přijela celá Sparta

Rodina, spoluhráči a desítky fanoušků se v neděli odpoledne rozloučili v brněnském krematoriu s fotbalistou Josefem Šuralem. Ten zemřel v pondělí po nehodě klubového minibusu v Turecku.

Na pohřeb přijeli bývalí spoluhráči Josefa Šurala z Liberce a Sparty. Sparťanskou výpravu, která dorazila klubovým autobusem, vedl kapitán Bořek Dočkal. Dorazili také zástupci Alanyasporu, za nějž v Turecku Šural hrál.

Krátce po 13. hodině dorazila do smuteční síně rodina Josefa Šurala. Manželka Denisa tlačila kočárek s dcerou, která se Šuralovým narodila teprve před čtvrt rokem.

Za zvuků písně Show must go on od skupiny Queen byli po půl třetí vpuštěni do smuteční sítě zástupci veřejnosti. Nechyběly písně Tam u nebeských bran u Michala Tučného a We are the champions také od Queen. Během obřadu hrála také píseň Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové nebo nový duet Karla Gotta s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

"Uprostřed mladého života naplněného láskou, rodinným štěstím a sportovními úspěchy se dnes loučíme s velkou bolestí a smutkem v srdcích nás všech s vaším milovaným manželem, tatínkem, synem, bratrem, vnukem, zetěm, bratrancem, švagrem, synovcem, strýcem, kamarádem a spoluhráčem, panem Josefem Šuralem," uvedla smuteční řečnice.

"Vzal si los z rukou osudu a odešel náhle ve svých nedožitých 29 letech. Pamatujte si ho, přestože vám musel říci sbohem. Pamatujte si ho a neplačte. I když je tam někde nahoře ve fotbalovém nebi, zůstane stále ve vašich srdcích a vzpomínkách," řekla také u Šuralovi.

Řečnice pak připomínala příběh Josefa Šurala, který se jako druhorozený narodil 30. května 1990 Josefovi a Aleně Šuralovým žijícím v Šakvicích u Brna. "Začalo se mu říkat Jožinku, jak je v našem koutku Moravy zvykem. Mamince se líbilo oslovení Pepík, postupně mu tak začala říkat," prozradila.

Šuralovic rodina má blízko k dechovce a k fotbalu, čekalo se, k čemu se mladý Pepík přikloní. Starší bratr Marek, který miloval fotbal, jej přivedl ke kulatému míči. I přesto, že se rodiče rozvedli a chlapci se odstěhovali s matkou do Brna, zůstali v kontaktu s otcem, za kterým jezdili do Šakvic na víkendy a kde mladý Josef Šural začal jako pětiletý kopat v přípravce.

První dres mu spíchnula babička

Na první zápas na něj nezbyl dres, protože byl nejmladší. "To byla chvíle pro babičku Mařenku, která spíchla dres k nerozeznání od ostatních. S číslem pět, který je dodnes uložený v domě v Šakvicích," prozradila smuteční řečnice.

Šural začal hrát za brněnskou Zbrojovku, ve všech kategoriích vynikal a nastupoval také v reprezentacích. "Každé pozvánky do reprezentace si velmi vážil. Největším úspěchem pro něj byla účast na Mistrovství Evropy ve Francii v roce 2016," připomněla řečnice smutečním hostům. Šural měl také výborné studijní výsledky.

Jedny z nejkrásnějších chvil prožil Josef Šural v Liberci, se kterým získal titul a bojoval v Evropské lize. V Liberci se mu také narodila dcera Vanessa a oženil se tam s partnerkou Denisou. Velmi hrdý byl na to, že přestoupil do Sparty a stal se jejím kapitánem.

"Těžko dnes hodnotit volbu této cesty. Byl tam velmi spokojený, po všech stránkách. Když už měl v Alanyi své tři holky, nic mu nechybělo. Byl to nejšťastnější měsíc v jeho životě. Bohužel, ten poslední," řekla o angažmá v Turecku.

Každé ráno cestou do práce brečím....

"Jsem přesvědčenej, že jsme všichni věděli, co jsme v Pepíkovi měli. Neobyčejného člověka s obrovským srdcem pro nás všechny. Vyměnil bych všechno, abychom se tady dneska nemuseli scházet. Každý ráno, když jedu do práce, tak za volantem brečím," řekl bývalý spoluhráč Václav Hladký.

"Kapitán Slovanu Liberec, kapitán Sparty Praha. Je neuvěřitelné, co se ti povedlo a jaká jsi osobnost. Miloval být na hřišti. Miloval aplaus zaplněných tribun, to ho dělali naprosto šťastným, tak jako jeho dvě nádherný dcery, tak jako teplo domova, které mu dělala Deniska," dodal.

Velmi těžký byl pohřeb Josefa Šurala pro trenéra Petra Uličného, který si Šurala vytáhl z dorostu do áčka Zbrojovky. "Byl to krásnej člověk. Měl jsem ho velice rád. Upřímnou soustrast všem, je to strašně smutný," řekl otřesený Uličný.

"Nevím co říct, je to obtížná chvíle, byl to náš bratr. Šural byl velmi, velmi dobrý muž, byl skvělá osobnost. Připojil se k naší rodině teprve před třemi měsíci, bohužel odešel mnohem dřív, než jsme čekali. Není moc co říct, je nám to hrozně líto," řekl prezident Alanyasporu Anadolu Cavasoglu.

Na Šurala vzpomínal také trenér Slavie Jindřich Trpišovský, který jej půl roku vedl v Liberci. "Nedokážu to ani popsat. Vzpomínky na něj mám jako na skvělého člověka, který měl svůj názor a byla radost se s ním bavit o fotbale i o životě," řekl Trpišovský.

Ti, kteří na pohřeb nezvládli dorazit, mohli Šuralovi vzdát poctu na sobotním utkání Sparty proti Baníku Ostrava. Sparta se rozhodla udělat pro svého bývalého hráče dojemné gesto.

"Základní sestava vejde z kabin v dresech se jmenovkou Šural a číslem 23. Dresy po utkání podepíše celý tým (tedy nejen hráči základní jedenáctky) a půjdou do charitativní dražby. Kompletní výtěžek bude věnován rodině Josefa Šurala," oznámila před sobotním zápasem Sparta.

Josef Šural zamřel 29. dubna v nemocnici v tureckém městě Alanya, kam byl převezen po vážné nehodě minibusu. Ten převážel celkem sedm hráčů, nehodu však nepřežil pouze český reprezentant.

Související obsah

Mladý fotbalista po sobě zanechal manželku Denisu a dvě dcerky. Na konci května by oslavil devětadvacáté narozeniny.

S fotbalem začínal v domovských Šakvicích, poté odešel hrát za Zbrojovku Brno. V roce 2011 přestoupil do Slovanu Liberec, za který hrál do roku 2016. Ten pak vystřídala AC Sparta Praha, kterou Šural opustil na začátku tohoto roku. Od ledna pak působil v tureckém Alanyasporu.

Připomeňte si tragickou událost v reportáži TV Nova:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz