Domácí

Diety ji málem připravily o život. Ve 22 letech se jí zastavilo srdce

Na 6. května připadá Mezinárodní den bez diet. Vznikl před více než čtvrtstoletím ve Velké Británii a má za cíl upozornit na nesmyslné trendy extrémních diet. V mnoha případech touha po dokonalé postavě končí vážným poškozením zdraví. 22leté Tereze z Brna se po drastických dietách dokonce zastavilo srdce a lékaři ji zachránili na poslední chvíli.

Byla mladá, chytrá, s váhou okolo 60 kilogramů. Přesto i ji nahlodala touha po extrémní štíhlosti, a tak začala držet diety. "Zkoušela jsem, co mi bude sedět, a snažila omezit ty kalorie, až jsem třeba skončila na čisté vodě," popsala svou zkušenost Tereza.

Dívka vystřídala sedm různých, podle internetu zaručených diet, po kterých by se měla podobat svému ideálu - superštíhlým modelkám. "Za dva měsíce jsem měla asi nějakých 20 kilo dole, což už teda bylo vidět," vzpomínala.

Jenže s nízkou váhou přišly i vážné zdravotní následky. Padání vlasů, zkažené zuby a nakonec Tereze začal selhával jeden orgán za druhým. Přesto chtěla dál hubnout. "Poslalo mě to vlastně až na úplné dno, na okraj života a smrti. U mě to začalo bulimií, zvracela jsem i dvanáctkrát za den," dodala.

Její tělo už to ale jednoho dne nevydrželo a Tereza zkolabovala. Zastavilo se jí srdce, vážila méně než 40 kilogramů. Anorexii porazila, ale s bulimií bojuje dodnes.

Související obsah

"Můj život to komplikuje," připustila Tereza. "Nemůžu s přáteli jít na nějaké to jídlo. Chtěla bych si vybojovat normální smýšlení, ale nemám vyhráno," doplnila.

V roce 2017 se u nás s poruchami příjmu potravy léčily téměř čtyři tisíce pacientů. Téměř pět set jich skončilo v psychiatrických zařízeních. Velký nárůst nemocných je pak u dětí ve věku mezi deseti a čtrnácti lety.

Lucie Cochlarová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz