Zahraničí

Barma propustila dva novináře! Prezident jim udělil amnestii

V úterý byli propuštěni z barmského vězení dva novináři agentury Reuters poté, co se prezident rozhodl udělit amnestii 6 520 vězňům. Mezi nimi byli právě i Ťjo Sou U a Wa Lone. V roce 2017 je soud poslal za mříže kvůli údajnému držení tajných dokumentů.

Novinář Wa Lone a jeho kolega Ťjo Sou U v prosinci roku 2017 byli obžalováni za neoprávněné držení tajných dokumentů a jejich šíření. V září loňského roku je pak soud poslal za mříže na sedm let.

Agentura Reuters od začátku tvrdila, že se novináři žádného trestného činu nedopustili a žádala, aby byli propuštěni. "Byli oběťmi policejního sboru, který chtěl umlčet jejich pravdivé zprávy," uvedla tehdy agentura.

Po více než 500 dnech strávených ve vězení se novináři konečně dostali na svobodu a svou radost ani neskrývali. Prezident Barmy Win Myin se rozhodl udělit amnestii celkem 6 520 vězňům. Ta se týkala právě Wa Loneho a Ťjo Sou Ua.

Související obsah

"Ve vězení a také po celém světě chtěli lidé, abychom byli propuštěni, takže bych vám rád za všechno poděkoval," řekl Wa Lone krátce po opuštění vězení. Dodal také, že se těší hlavně na svou rodinu a také na to, až bude moct jít znovu do práce.

Jejich advokátkou byla po celou dobu Amal Clooneyová manželka herce George Clooneyho. Pro BBC uvedla, že byla svědkem neuvěřitelného odhodlání agentury Reuters dostat novináře z vězení a zajistit jim spravedlnost. "Byla to čest zastupovat Reuters a dva novináře v tomto případě a doufám, že jejich propuštění ukazuje obnovu svobody tisku v Barmě," radovala se Clooneyová.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz