Oči

V létě dostávají oči nejvíc zabrat. Experti radí, jak je ochránit!

V létě dostávají oči nejvíc zabrat. Experti radí, jak je ochránit!
Zdroj: Thinkstockphotos

Při letních radovánkách, jako jsou opalování, grilování nebo koupání, bychom neměli chránit jen kůži. Vysoká intenzita slunečního záření totiž dává pořádně zabrat také našim očím, které v tomto ročním období dostávají největší "záhul".

Proto bychom měli mít po ruce sluneční brýle. A ne ledajaké. "Většina Čechů při nákupu slunečních brýlí stále upřednostňuje cenu před kvalitou a riskuje tím poškození zraku. Tmavé brýle bez UV filtru ale mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak – nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem – proniká více slunečních paprsků, což může vést k poškození zraku," varuje přednosta sítě očních klinik Pavel Stodůlka.

Brýle by navíc měly mít i správný tvar, jinak hrozí, že se od zadní strany brýlových skel může odrážet do očí ve zvýšené míře škodlivé UV záření.

Očím může překvapivě uškodit i nevinně vypadající koupání v bazénech nebo rybnících. "Koupání ve vodě hodně zamořené sinicemi může způsobit zánět spojivek nebo rohovky. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. Při koupání v přírodě se může do oka dostat i cizí tělísko, například jemný písek, při koupání v bazénech není zase výjimečná přecitlivělost očí na chlorovanou vodu," vypočítává Stodůlka.

Proto doporučuje po koupání oči důkladně propláchnout čistou vodou nebo použít takzvané umělé slzy, které oko pročistí a zároveň zklidní.

Lidé, kteří mají problémy se zrakem a dávají přednost kontaktním čočkám před klasickými brýlemi, by se na léto měli zásobit čočkami s UV filtrem a při koupání ideálně používat ty jednorázové.

Související obsah

"Po koupání s kontaktními čočkami je nejlepší je vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je lepší nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje a očí více slunečního světla,“ radí expert.

Sluneční brýle bychom neměli sundávat ani při relaxování s knihou. Při čtení si totiž můžeme oči snadno podráždit slunečními paprsky které se odrážejí od papíru.

Opatrnost je na místě i při grilování nebo opékání buřtů - odletující jiskry nebo horký popílek pochopitelně očím dobře neudělají a mohou popálit spojivku či rohovku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz