Domácí

Lidé jsou prasata! V Krkonoších nechali tři tuny odpadků

Lidé jsou prasata! V Krkonoších nechali tři tuny odpadků
Zdroj: KRNAP

Minulý týden pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníci v rámci akce Čisté Krkonoše vyrazili uklízet odpadky. A nenašli jich málo. V národním parku totiž objevili až tři tuny odpadků, které lidé po sobě neuklidili. Číslo je velmi alarmující i z toho důvodu, že například igelitová taška se rozkládá 25 let nebo skleněná lahev i tisíce let.

V pátek a v sobotu probíhala na turistických cestách v Krkonoších akce Správy KRNAPU, které se zúčastnily tři stovky pracovníků včetně dobrovolníků. Akce nesla název Čisté Krkonoše a jejím cílem bylo vysbírat pohozené odpadky, které se v přírodě objevily po zimě.

"Akce Čisté Krkonoše je součástí přeshraničního projektu Partner Krkonošského národního parku. Prakticky v jeden čas vyrazí pracovníci obou správ národních parků a veřejnost na obou stranách hranice. Výsledek je pak evidentní," uvedl před akcí ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Související obsah

Po dvou dnech byly nalezeny až tři tuny odpadků. Podle KRNAPU to není nic neobvyklého. "Pohozené odpadky jsou jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě: Zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují," napsal KRNAP na svém facebooku.

Přitom odpadky se v přírodě rozkládají velmi pomalu. V horách ještě více než jinde je důležité si odnést to, co do přírody přineseme. "Například papírový kapesníček se rozkládá v horských podmínkách až 2 měsíce, obyčejný ohryzek 16 dní, igelitová taška 25 let, PET lahev 100 let a skleněná láhev tisíce let (nebo možná nikdy)," informoval národní park na svém webu. Posbírané odpadky budou odvezeny do místní skládky. 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz