Domácí

Babišovy dary z cest vystavili. Premiér většinu viděl poprvé

Ve středu se poprvé otevřela v Lichtenštejnském paláci v Praze výstava protokolárních darů - tedy věcí, které premiér dostává od svých protějšků během zahraničních cest. Najdete tam více než 50 různých předmětů z téměř 30 zemí z celého světa. Úřad vlády se jejím vytvořením nechal inspirovat v sídle francouzských prezidentů.

Tradiční indická pokrývka hlavy, čajový servis z 19. století z Maďarska nebo bruselské atomium. To jsou dary, které premiér přivezl ze svých zahraničních cest. Dosud se hromadily v jedné místnosti na Úřadu vlády, teď se natrvalo přestěhovaly do Lichtenštejnského paláce.

"Tahle výstava je pilotní. Protože pan premiér je první v novodobé historii, který nechal zřídit takovou výstavu," říká kurátorka sbírek Úřadu vlády Taťána Fryštáková.

Pozornosti mají vždy charakterizovat krajinu, tradici a hospodářství dané země. Ve vitrínách tak stojí například unikátní zdobený talíř od marockého krále Mohameda VI. nebo kropenka od prezidenta Syrského arabského červeného půlměsíce.

Mezi nejcennější dary patří basketbalový dres, který dostal premiér při návštěvě Bílého domu. "Dres českého basketbalisty působícího v zámoří Tomáše Satoranského. Je to taková perlička celé výstavy," dodává Fryštáková.

Související obsah

Kromě stovek lidí se na výstavu přišel podívat i premiér. Většinu darů ale viděl poprvé v životě. Nejvíce ho prý zaujal porcelánový slon z Asie. Domů si ho ale nevzal. "Moje žena nemá ráda, když něco nosím domů, tak mi vždycky nadává, tak to raději nechávám na úřadě," řekl.

Výstava bude zpřístupněna ještě 18. a 19. května a také 5. července. To na ní bude pravděpodobně s dalšími cestami exponátů zase o něco více.

Kristýna Šimánková/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz