Život v Evropě

Prezidenti EU vyzvali k účasti ve volbách. "Jen spolu jsme silní!"

Prezidenti EU vyzvali k účasti ve volbách. "Jen spolu jsme silní!"
Zdroj: ČTK

Prezidenti členských států EU vydali před volbami do Evropského parlamentu společné prohlášení. Nabádají v něm občany, aby šli volit a rozhodli tak o dalším směřování Evropy. Unie je podle nich nejlepší nápad, který kdy Evropa měla.

Prezident Miloš Zeman se připojil k dalším 20 hlavám členských států Evropské unii a podepsal "společnou výzvu pro Evropu před nadcházejícími eurovolbami". Chybí podpisy pouze zástupců sedmi zemí EU, které jsou konstituční monarchií.

Prezidenti v textu píší o tom, že evropská integrace je "nejlepší nápad, jaký kdy měli". Zároveň vyzývají občany EU, aby přišli k volbám do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 24. a 25. května. Účast v nich je u nás tradičně nízká, před pěti lety byla kolem 18 procent.

"Dodnes nemůžeme a neměli bychom brát mír a svobodu, prosperitu a blahobyt jako samozřejmost. Je nezbytné, abychom se do velké myšlenky mírové a integrované Evropy aktivně zapojili všichni," stojí ve společném prohlášení.

Související obsah

Evropská unie je podle prezidentů schopna čelit výzvám, které přinášejí poslední roky, musí tak ale dělat společně. Mezi problémy řadí hlavy států změny klimatu, terorismus, ekonomickou globalizaci a migraci. Jejich řešení ale podle nich komplikuje zpochybňování evropské integrace a snahy o odchod z EU.

"Potřebujeme silnou Evropskou unii, Unii, která má společné instituce, Unii, která neustále kritickým okem přezkoumává svou práci a je schopna se reformovat, Unii, která je postavena na svých občanech a na svých členských státech jako na hlavních základech.," uvedli prezidenti.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz