Průzkum

Průzkum: Eurovolby letos táhnou, šanci mají i neparlamentní strany!

Průzkum: Eurovolby letos táhnou, šanci mají i neparlamentní strany!
Zdroj: Profimedia

Rychle se blížící volby do Evropského parlamentu Čechy zajímají víc než ty předchozí před pěti lety. A šanci v nich uspět mají i malé strany, které nejsou v českém parlamentu. Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM/MARK.

"O své účasti je v tuto chvíli přesvědčena více než čtvrtina (27 procent) oprávněných voličů," píše agentura. Zároveň ale dodává, že deklarovaná účast bývá o něco vyšší než ta skutečná. Přesto by mohla být vyšší než ta před pěti lety, kdy dorazilo k urnám jen 18 Čechů ze sta, což je antirekord.

"Účast plánují častěji pravidelní voliči, muži, vysokoškolsky vzdělaní a lidé z Prahy," vypočítává Jan Burianec ze STEM/MARKu.

Výzkumníci se také ptali na to, jaké lídry eurokandidátek Češi znají a důvěřují jim. "Mezi nejznámější lídry patří Jiří Pospíšil (Koalice STAN, regionální partneři a TOP 09), Jan Zahradil (ODS), Pavel Telička (Hlas) či Jaromír Štětina (Evropa společně - ESO)," vyjmenoval Burianec.

Související obsah

A právě Telička  se Štětinou mají díky tomu, že jsou mezi voliči známí, solidní šanci na úspěch. I přesto, že zastupují neparlamentní strany.

"Jejich šance potvrzuje i následující otázka, zda by respondenti kvůli lídrům byli ochotni volit jejich stranu či hnutí. S tímto názorem se ztotožňovalo 12 procent potenciálních voličů, pro které nejsou tak podstatné strany, ale spíše osobnosti, které je reprezentují," vysvětlil Burianec.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz