Domácí

Orla mořského a mláďata někdo otrávil zakázaným jedem!

Policie na Jihlavsku vyšetřuje smrt tří kriticky ohrožených orlů mořských. Dravce někdo otrávil zakázaným jedem karbofuranem. Vyplývá to z výsledků právě zveřejněných pitev ptáků.

Uhynulého dospělého ptáka a dvě mláďata orlů mořských našli ornitologové nedaleko jejich sledovaného hnízda. Měli podezření, že všechny tři kriticky ohrožené dravce někdo otrávil.

Těla ptáků proto putovala do veterinárního ústavu, kde výsledky nařízené pitvy potvrdily, že orly zabil zakázaný jed karbofuran. Nedaleko se našla dokonce i návnada napuštěná tímto pesticidem.

Otrávené orly mořské našli ornitologové v polovině dubna u Jamného na Jihlavsku. Navíc poblíž uhynulých ptáků ležela i otrávená liška. Karbofuran je biologický jed, který se v minulosti používal k hubení škůdců v zemědělství. Už dávno je ale zakázaný. Někdo má nejspíš staré zásoby.

Související obsah

Po traviči pátrají policisté a to pro podezření ze spáchání hned dvou trestných činů. "Pro neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a plně rostoucími rostlinami z nedbalosti a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Za uvedenou činnost hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody," sdělila mluvčí policie Stanislava Miláčková.

Orli mořští jsou kriticky ohroženým zvířecím druhem. Ve volné přírodě jich v České republice hnízdí několik posledních desítek kusů.
 

David Pik / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz