Rodičovská dovolená

Takhle se nemají jinde v Evropě! Česká rodičovská je unikát

Takhle se nemají jinde v Evropě! Česká rodičovská je unikát

Doba, po kterou mohou Češi užívat rodičovský příspěvek, je v Evropě spíše výjimkou. Rodičovskou mohou čerpat až 208 týdnů, tedy čtyři roky. Na Slovensku a v Německu je to 156 týdnů, v Polsku dokonce jen 32 týdnů. Mezi nejvyšší u vyspělých států patří i výdaje na podporu rodičovství.

Češi mají nejdelší rodičovskou dovolenou v EU, vyplývá to z průzkumu projektu Evropa v datech. Na rodičovské dovolené mohou být až 208 týdnů, tedy čtyři roky. V ostatních evropských zemí to jsou maximálně 3 roky, tedy 156 týdnů. Takto dlouhou rodičovskou má Francie, Německo, Litva, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

V délce mateřské dovolené Česko patří s 28 týdny spíše k průměru. V Bulharsku a Chorvatsku jsou ženy na mateřské až 58 týdnů, v Estonsku dokonce až 62 týdnů. V těchto zemích ale mají výrazně kratší rodičovskou dovolenou. Ze všech zemí EU tak nejdéle mohou doma zůstat Češky, až 236 týdnů.

"Slovenky mohou strávit na mateřské dovolené delší dobu než Češky, konkrétně 34 týdnů. Maďarky mohou využít 24 týdnů, Polky 20 a Němky 14. Nejdelší mateřskou dovolenou mají Estonky s 62 týdny, nejkratší naopak Švédky s 12 týdny," uvádí Jan Krupička, analytik projektu Evropa v datech.

Interaktivní mapa mateřské a rodičovské dovolené:

Při najetí myší na vybranou zemi se vám zobrazí, jak dlouho může být matka s dítětem celkem doma, jak dlouho z toho na mateřské, a jak dlouho na rodičovské dovolené

Česko patří mezi země, které vydávají na podporu rodičovství, tedy celkově na mateřskou, otcovskou a rodičovskou dovolenou, z vyspělých zemí nejvíce. Vyplývá to ze srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Česko podle ní vydávalo na jedno dítě v přepočtu 23 086 dolarů (529 015 Kč), Německo vydávalo necelou polovinu této částky, v přepočtu 243 837 Kč, Rakousko dokonce jen v přepočtu 158 021 Kč.

"I poslední srovnatelná data z roku 2015 ukazují, že v přepočtu na počet obyvatel vydává Česká republika na mateřskou a rodičovskou dovolenou více než okolní státy," dodal Krupička.

Jen pět evropských zemí dávalo na podporu rodin více. Lucembursko v přepočtu 818 409 tisíc korun na jedno dítě, za ním skončilo Norsko, Estonsko, Švédsko a Finsko.

Související obsah

Podle analytiků projektu Evropa v datech ale spojitost mezi délkou dovolené, výškou příspěvku a porodností není.

"Například v zemích Visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku, se korelace mezi těmito opatřeními a porodností neukazuje. Respektive ano, avšak negativním vztahem," dodal Krupička.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz