Rakovina

Plíživé nebezpečí. Čtyři tipy, jak se vyhnout rakovině plic!

Plíživé nebezpečí. Čtyři tipy, jak se vyhnout rakovině plic!
Zdroj: Profimedia

Rakovinu plic prakticky nelze rozpoznat v raných stádiích. Probíhá bez specifických příznaků. Hlavní obranou je proto důsledná prevence.

Jakmile se dostaví suchý a dráždivý kašel, bolest na hrudníku, chrapot nebo dokonce vykašlávání krve, není dobré návštěvu lékaře odkládat. Tyto příznaky mohou signalizovat rakovinu plic – obávané nádorové onemocnění.

Pravděpodobnost, že se vám rakovina plic obloukem vyhne zvýšíte, jestliže budete dodržovat následující preventivní opatření.

1. Nekuřte


Podle Masarykova onkologického ústavu je kouření příčinou 85 až 95 procent nádorových onemocnění plic. Na svých stránkách uvádějí, že kouření 20 cigaret denně po dobu 20 let zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic dokonce 50krát.


Cigaretový kouř obsahuje přes 70 kancerogenů, což jsou látky, které mohou způsobit rakovinu. Nebezpečné je i kouření vodních dýmek. Neexistují žádné studie, které by prokazovaly, že by vodní dýmky byly bezpečnější než cigarety.

Související obsah


Lékaři kuřákům nedoporučují ani elektronické cigarety, které mnozí považují za bezpečné. V elektronické cigaretě je podle nich mnohdy větší obsah nikotinu než v té klasické.

2. Vyhýbejte se prostředí, kde se kouří


Rozdíl mezi aktivním a pasivním kouřením je prakticky jen v koncentraci vdechovaných škodlivin. Proto je nebezpečné dlouhodobě se zdržovat v prostorách, kde se kouří.

3. Buďte v klidu


Negativní vliv dlouhodobého chronického stresu na imunitní systém prokázala řada studií. Stres může přispívat ke vzniku nádorového onemocnění, včetně rakoviny plic. Starat se o svoji mysl je tedy stejně důležité jako starat se o své tělo.

Související obsah


Navíc dlouhodobý stres si lidé často kompenzují návyky jako je kouření, konzumace alkoholu, vyšší příjem tuků a cukrů, což tělu také příliš neprospívá. Fyzickou i psychickou stránku lze posílit pravidelným cvičením. Vašemu tělu prospěje také, pokud občas rozptýlíte mysl něčím, co vás baví, sem tam vypnete telefon a uděláte si vycházku do přírody.

4. Dopřejte si zdravou stravu


Podle lékařů pro sebe obecně uděláme nejlépe, když budeme jíst více ovoce a zeleniny v době jejich přirozené zralosti, do jídelníčku doplníme drůbež a ryby a omezíme červené maso a tuk. Varují před přílišným holdováním tvrdému alkoholu.


Přestože alkohol sám o sobě rakovinu nezpůsobuje, může být s ostatními karcinogenními chemickými látkami (například těmi, které obsahuje cigaretový kouř) rizikovým faktorem pro vznik rakoviny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz