Doris Dayová

Zemřela hvězda hudby a filmu! Její hit okouzlil i Miloše Zemana

Zemřela hvězda hudby a filmu! Její hit okouzlil i Miloše Zemana
Zdroj: Profimedia

Ve věku úctyhodných 97 let zemřela americká herečka a zpěvačka Doris Dayová. Vrcholu popularity dosáhla po 2. světové válce. Její hit Sentimental Journey z roku 1944 připomněl v listopadu prezident Miloš Zeman, když jej při návštěvě Šanghaje hrál na piano čínskému prezidentovi a ruskému premiérovi.

Doris Dayová se narodila jako Doris Mary Ann Kappelhoffová německým migrantům v americkém Cincinnatti. Nejprve se chtěla prosadit jako tanečnice, při autonehodě ale utrpěla vážné poranění nohou. Místo tance se tak začala věnovat zpěvu. Jejím prvním hitem byla píseň Sentimental Journey z roku 1944, která byla velmi oblíbená na konci 2. světové války.

Právě tuto píseň hrál vloni pří návštěvě veletrhu China International Import Expo v Šanghaji zahraničním státníkům na piano prezident Miloš Zeman. Mezi posluchači nechyběli čínský prezident Si Ťin-pchin a ruský premiér Dimitrij Medvěděv.

Připomeňte si, jak Miloš Zeman hrál hit Doris Dayové v Číně:


O úmrtí informovala její nadace zabývající se bojem za práva zvířat, především ochranou kriticky ohrožených druhů. Podle nadace byla Doris až do konce života v excelentním fyzickém stavu. V posledních dnech ji ale trápil velmi vážný zápal plic.

Největší slávy dosáhla Doris Dayová v 50. a v 60. letech. Za roli ve filmu Pillow Talk z roku 1959 byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Zahrála si také třeba v Hitchcockově filmu Muž, který věděl příliš mnoho, či ve filmech Lover Come Back, u nás promítaného Později, miláčku či v Lodi se skleněným dnem.

Související obsah

Za celoživotní přínos hudbě dostala také cenu Grammy. Její písně Sentimental Journey, Secret Love a Que Sera Sera byly uvedeny do síně slávy Grammy.

Dayová byla čtyřikrát vdaná. Z manželství s trombonistou Alem Jordenem vzešel syn Terry. Ten v roce 2004 zemřel na rakovinu kůže.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Doris Dayová

Důležité Události

Píše se na Deník.cz