WhatsApp

WhatsApp napadli hackeři! V ohrožení jsou všichni uživatelé

WhatsApp napadli hackeři! V ohrožení jsou všichni uživatelé
Zdroj: Getty Images

Aplikaci WhatsApp napadli hackeři, v ohrožení mohou být všichni uživatelé po celém světě. Útočníci své oběti přes aplikaci sledovali, aniž by o tom oběti věděly. Společnost vyzvala uživatele k instalaci aktualizace, která obsahuje bezpečnostní záplatu.

Podle společnosti instalovali hackeři přes aplikaci do telefonů sledovací program. Hackeři nejdřív "prozvonili" svou oběť přes funkci volání v aplikaci WhatsApp. Tím instalovali do mobilu škodlivý software, na telefonát nemusel uživatel ani odpovědět. Nepřijatý hovor se pak ani nezobrazil v seznamu volání, oběť tak o útoku vůbec nemusela vědět.

WhatsApp v prohlášení uvedl, že není možné zjistit přesný počet napadených, v ohrožení jsou ale všichni z 1,5 miliardy uživatelů. Podle některých zdrojů byly útoky cílené a uskutečnily se především na začátku letošního května. V minulosti tak byla napadená například organizace bojující za lidská práva - Amnesty International.

Aplikace WhatsApp už své uživatele vyzvala k okamžité instalaci aktualizačního balíčku, který obsahuje záplatu. Ten vyšel už v pátek 10. května. Pokud nemáte zapnuté automatické aktualizace, nainstalujte si ji přes obchod Google Play (pro Android) či v App Store (pro iOS).

Podle BBC stojí za útokem izraelská společnost The NSO Group, jejíž vlajkový software Pegasus umí provést podobné útoky, včetně odposlouchávání a schraňování citlivých dat. Společnost byla už dřív označená jako "dealer kybernetických zbraní".

Související obsah

NSO se však brání. "Naše technologie je licencovaná autorizovanými vládními agenturami za výhradním účelem boje proti kriminalitě a násilí. (...) Vyšetřujeme všechny možnosti zneužití a pokud to bude nutné, učiníme příslušné kroky zahrnující i vypnutí celého systému," uvedla společnost ve veřejném prohlášení.

O firmu se teď zajímá zmíněná Amnesty International. V úterý 14. května bude vyslýchat zástupce Amnesty International soud v Tel Avivu, kde bude představená petice, která vyzývá izraelské ministerstvo obrany k patřičným krokům. Mimo jiné chtějí odebrat licenci NSO Group k exportu jejich služeb do zahraničí.

nor TN.cz

K tématu WhatsApp

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz