Rakovina

Léčba nádorů stála loni miliardy. Přibyli pacienti, vzrostly náklady

Léčba nádorů stála loni miliardy. Přibyli pacienti, vzrostly náklady
Zdroj: Profimedia

Celou středu bude v Česku Den proti rakovině, charakteristický kytičkami s barevnou stužkou. Statistika Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přitom ukazuje, že onkologických pacientů v posledních letech přibývá a současně s tím rostou náklady na jejich léčbu.

"Počet klientů VZP s onkologickou diagnózou se za posledních pět let zvýšil o 21 612. V loňském roce jich bylo už více než 314 tisíc," informoval mluvčí největší zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s odkazem právě na Český den proti rakovině. Ten je letos věnovaný nádorům plic.

Za léčbu všech pacientů s rakovinou dala loni VZP 14,7 miliardy korun. V roce 2014 to přitom bylo o dost méně - konkrétně 12,8 miliardy korun.

"To je dáno tím, že na trh přicházejí stále nové účinnější léky. Jde zejména o takzvanou biologickou léčbu, která loni pojišťovnu stála 4,14 miliardy korun," vysvětlil Tichý.

Související obsah

Pokud jde přímo o nádory plic, tak v této kategorii se počet nemocných v poslední době nijak výrazněji nemění. Nejvíce nemocných s touto diagnózou VZP eviduje v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji. Nejméně naopak na Karlovarsku nebo ve Zlínském kraji.

Zdroj: VZP
pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz