Ceny volání

Volání do zemí EU je o polovinu levnější! Kolik za něj zaplatíte?

Volání do zemí EU je o polovinu levnější! Kolik za něj zaplatíte?
Zdroj: Getty Images

Od středy 15. května se v Evropě volá levněji. Začalo platit nařízení Evropské komise, která stanoví maximální ceny hovorů a SMS do zemí EU. Čeští operátoři tak zlevňují až o polovinu.

Nový cenový strop na volání v rámci Evropské unie začíná platit. To znamená, že lidé budou při volání ze své země do jiného státu Unie platit nejvýše 19 centů (4,90 Kč) bez DPH za minutu hovoru. Zaslání SMS zprávy je přijde na maximálně 6 centů (1,55 Kč).

"Evropská unie zasahuje proti neúměrně vysokým cenám, které jsou lidem účtovány za volání z jejich domovské země do jiného státu EU. Díky těmto dvěma krokům je nyní evropský spotřebitel plně chráněn před astronomickými fakturami za volání na jakékoliv evropské číslo, ať už doma, nebo v zahraničí," vysvětluje komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Na úpravu tak museli zareagovat také čeští mobilní operátoři. T-Mobile snížil cenu hovoru v rámci EU na 5,89 Kč za minutu, SMS bude za 1,86 Kč. Operátor sjednotil ceny pro paušální tarify i majitele předplacených karet.

Stejné ceny jako T-Mobile nastavilo pro zákazníky také O2. To zároveň nabízí speciální balíček za 199 Kč, který obsahuje neomezené volání na slovenská čísla a minutovou sazbu 3,50 Kč do všech ostatních světových zemí.

Vodafone upravil ceny už 7. května. Za minutu hovoru u něj zákazníci zaplatí 5,80 Kč, za SMS zprávu 1,80 Kč. Částky jsou u všech operátorů včetně DPH.

Související obsah

Nové předpisy o mezinárodním volání řeší velké cenové rozdíly, které existovaly mezi členskými státy EU. Běžná cena za hovor v rámci Unie v pevné či mobilní síti byla v průměru třikrát vyšší než běžná cena za hovor "domácí".

Poslání SMS zprávy v rámci Unie pak stálo průměrně dvakrát tolik co její poslání v rámci domovského státu. V některých případech mohlo být volání do jiné země Unie dokonce až desetkrát dražší než volání ve vlastní zemi.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz