Kvóty

Česko, Polsko a Maďarsko před soudem. Důvodem jsou uprchlíci

Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku začal ve středu řešit žalobu Evropské komise na Česko, Polsko a Maďarsko. Důvodem je odmítání podílet se na přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. V první fázi si soud vyslechne stanoviska dotčených stran. Očekává se ale, že soud bude trvat několik měsíců.

Přijmout uprchlíky podle kvót Rady Evropské Unie odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko. Tyto země se budou muset obhajovat u Soudního dvora EU.

Země nepopírají, že pravidla přerozdělování uprchlíků neplnily. Podle nich to ale bylo především kvůli udržování pořádku a bezpečnosti.

Země se hájí i tím, že program, na kterém se státy EU přes odpor tří zemí shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Nefungoval a mezi země bylo přerozděleno méně migrantů, než byly původní předpoklady.

Související obsah

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků. Ti mířili do Evropy například ze Sýrie a Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly.

Plán předpokládal přesun až 160 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu. Ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 tisíc lidí.

Česko přijalo pouze 12 lidí a tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

Související obsah

Slovensko a Maďarsko už dřív neuspěly u unijního soudu s žalobou na způsob, jakým bylo o programu rozhodnuto. Soud tehdy řekl, že jednorázový mechanismus byl adekvátní reakcí na migrační krizi.

Soud si ve středu pouze vyslechne stanoviska stran. Rozhodnutí jako takové se dá očekávat nejdříve za několik měsíců.

pan, Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz