Praktický lékař

Odmítá vás praktický lékař? Nedejte se, na péči máte právo!

Platíte si pojištění a potřebujete k praktickému lékaři, ale žádného nemáte nebo vás odmítl zaregistrovat? Poradíme vám, jak na to. Praktický lékař, který má smlouvu s vaší pojišťovnou, vás totiž nemůže jen tak odmítnout.

Praktický lékař v Chebu odmítl po své předchůdkyni přijmout všechny její pacienty. To vzbudilo vlnu nevole. Co když se ale něco podobného stane i vám? Přečtěte si, jaké máte práva a co v takovém případě dělat.


“Pojišťovna je podle platné legislativy, podle nařízení vlády, povinná zajistit dostupnost praktického lékaře všem svým klientům v dojezdové vzdálenosti do 35 minut od jejich trvalého bydliště,“ řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.


Podle zákona může praktický lékař odmítnout přijmout pacienta do péče, pokud by přijetí znamenalo překročení únosného pracovního zatížení, pokud by člověk žil tak daleko, že by za ním v případě potřeby nemohl lékař přijet nebo není klientem pojišťovny, se kterou má praktik smlouvu.

Související obsah


“Ať se pacienti rozhodně nenechají odbýt mezi dveřmi s tím, že je lékař nezaregistruje. Pokud tedy oznámí, že je nechce zaregistrovat, ať jim to podá písemně s odůvodněním proč,“ radí mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.


Podobné je to s ukončením péče o pacienta. Pokud jej lékař nepředá jinému praktikovi nebo pokud s tím pacient sám nesouhlasí, může být ukončení podmíněné například tím, že pacient omezuje jiné pacienty nebo nedodržuje léčebný postup.


Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách radí, co dělat, pokud lékař odmítne pacienta. “Pojištěnec by se měl vždy obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu, aby mu požadovanou zdravotní službu zajistila. V případě, že tak neučiní, dopouští se zdravotní pojišťovna správního deliktu, za nějž jí může být v krajním případě uložena sankce až do výše deseti milionů korun,“ uvedlo ministerstvo.

rod, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz