Volby do Evropského parlamentu 2019

Není ANO jako ANO! V eurovolbách kandidují strany s podobnými názvy

I názvy politických stran se mohou stát nástrojem konkurenčního boje. Do Evropského parlamentu například kandiduje uskupení, které si voliči kvůli názvu pletou s vládním hnutím. Není to přitom poprvé, kdy někdo vytáhl do boje o voliče s takovou zbraní. Politologové proto upozorňují, aby si lidé pozorně četli hlasovací lístky.

ANO, vytrollíme europarlament a ANO 2011. Dvě různé strany, dva podobné názvy. A voliči jsou z toho pořádně zmatení. “Přestože mám jasného kandidáta, tak napoprvé jsem si sama do obálky dala jiný hlasovací lístek. Kdybych u voleb spěchala, jednoduše by mělo dojít k záměně,“ řekla jedna z voliček.


“Občané mi píší, že někdo se tam snaží tvářit jako ANO a nejsme to my. Oni si dělají srandu z toho parlamentu, asi je to baví, já to neumím posoudit,“ okomentoval "konkurenci" předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.


Lídryně kandidátky Ano, vytrollíme europarlament Lucie Schejbalová ale tvrdí, že podobnost je čistě náhodná. “My jsme se chtěli jmenovat Vytrolíme parlament a lidi se nás ptali - opravdu chcete vytrolit europarlament a my jim říkali, ano, ano. Já si myslím, že ten náš název je docela rozdílný a pokud někdo nerozliší ty názvy, tak by se asi nad sebou měl zamyslet,“ prohlásila.

Související obsah


Ve studenstkých volbách získalo uskupení ANO, vytrolíme europarlament téměř 10 a půl procenta hlasů náctiletých, zatímco vládní ANO přes 5%.


“Já nedokážu říct, jestli to část studentů udělala proto, že znají program; vedle toho jsem si jist, že nějaké procento studentů se domnívalo, že volí vládní hnutí. Jaký je ale poměr mezi těmi skupinami, nevím. Věřím tomu, že i v řádných volbách bude část voličů uvedená v omyl,“ okomentovalo výsledek sdružení Člověk v tísni, které studentské volby pořádá.


Něco podobného se málem stalo i Pirátské straně. V eurovolbách chtěla totiž původně kandidovat i Moravská a Slezská pirátská strana. “Vzhledem k tomu, že nezvládají ani podat tu kandidátku, tak z nich obavy skutečně nemáme,“ pronesl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Související obsah


Politologové teď upozorňují voliče, aby si volební lístky řádně pročetli. Aby potom nezjistili, že vhodili hlas někomu, komu vlastně ani nechtěli. “Často se voliči rozhodují na poslední chvíli v emoci, projdou název, nedočtou a mohou se lidově řečeno napálit. Názvy stran se staly konkurenčním bojem. To, co se děje v obchodu a ve službách, se začalo dít i v politice,“ vysvětlil politolog Jan Kubáček.


Že se v obálkách s hlasovacími lístky sejde několik různých uskupení s podobným názvem, není novinkou. V komunálních volbách před pěti lety se například voliči v Bílé na frýdeckomístecku rozhodovali mezi uskupeními Bílá občanům, Bílá 2014, Bílá 2014-2018 a Naše Bílá 2014-2018.
 

Barbora Divišová, rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz