Jaderná elektrárna

Zeman ukončil návštěvu Maďarska prohlídkou jaderné elektrárny

Prezident Miloš Zeman navštívil maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Na tiskové konferenci řekl, že by se Česká republika měla podílet na subdodávkách při rozšiřování elektrárny o dva nové bloky. Elektrárna byla jeho posledním cílem v rámci třídenní oficiální návštěvy Maďarska.

Krátce před polednem dorazila kolona s českým prezidentem ke vchodu do návštěvnického centra Jaderné elektrárny Paks. Na Miloše Zemana tu čekala delegace v čele s maďarským ministrem Jánosem Sülim. Prezident se pak vydal na prohlídku zařízení a podíval se i do kontrolního střediska elektrárny.


Jediná maďarská jaderná elektrárna, která leží zhruba sto dvacet kilometrů jižně od Budapešti, zásobuje energií asi polovinu země. Během několika dalších let by se měla rozšířit o dva nové bloky. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že by se na dostavbě, kterou má v režii ruská firma Rosatom, mělo podílet i Česko.

Už od roku 2014 ale dostavba vzbuzuje kontroverze. Na rozšíření o dva bloky se dohodli maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin. Dostavba Pakse vyjde maďarskou vládu v přepočtu na 321 miliard korun, z toho 80 procent zaplatí Rusko. V průběhu dalších jednadvaceti let bude ale Maďarsko Rusku dluh splácet.

Související obsah


Původně měla firma Rosatom dokončit rozšíření Pakse o další dva bloky už do roku 2027. Kvůli byrokratickým komplikacím se stavba o dva až tři roky prodlouží. Návštěvou elektrárny cesta Miloše Zemana skončila. Ve čtvrtek večer se prezident vrátil do Prahy.
 

Darja Stomatová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz