Kim Čong-un

Pokloní se Kim Ir-senovi? Do KLDR jedou Šlechtová a Zaorálek

Lubomír Zaorálek s Karlou Šlechtovou a dalšími dvěma poslanci míří do Severní Koreje. Pozvání přišlo od tamní vlády a naše ministerstvo zahraničí s cestou údajně souhlasilo. A to i přesto, že Severní Korea je uzavřená komunistická země, kterou nebývá zvykem navštěvovat. Parlamentní delegace tam má prý v plánu oživit vztahy z dob bývalého Československa.

Zjistit, co přesně se v zemi dnes děje a udržet si KLDR jako nadstandardního partnera. To jsou prý hlavní cíle cesty poslanců do Severní Koreje.


“Je podezření, že tam dochází k poměrně dost vážné humanitární katastrofě, je tam veliké sucho. Humanitární pomoc je vlastně jediná aktivita, kterou my vůči severní Koreji v poslední době držíme,“ řekl poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD).


V Severní Koreji prý hrozí hladomor více než třetině z 25 milionů lidí. Členové delegace se mají setkat se zástupci ministerstva zahraničí a parlamentu, s hlavou země Kim Čong-unem jednání v plánu není. S sebou vezou knihy o Praze a české parlamentní budově.

Související obsah


Lubomír Zaorálek už jednou KLDR navštívil a to před čtrnácti lety coby předseda sněmovny. Tehdy ho tam pozval severokorejský předseda parlamentu. S šéfem zahraničního výboru sněmovny se na cestu chystají i poslanci Ratiborský, Holík a bývalá ministryně obrany a členka parlamentního zahraničního výboru Karla Šlechtová.


“Chci ověřit připravenost Koreji k dialogu o odzbrojení. A samozřejmě mě zajímá stav lidských práv v této zemi,“ prohlásila Karla Šlechtová (ANO).


Opozice cestu kritizuje. “Obávám se, že komunistický režim v KLDR využije tuto cestu ke své propagaci a bude ukazovat, že tento režim je legitimní a že má oporu a spojence v evropských státech,“ vyjádřil se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah


“Co se tam budou učit nebo co budou domlouvat za parlamentní spolupráci, to nemá vůbec žádný smysl. A ještě jsem se dozvěděl, že se mají jít poklonit Kim Ir-senovi, to mně připadá úplně absurdní,“ sdělil předseda občanských demokratů Petr Fiala.


Kim Čong-un si vybírá, s kým se sejde. Nedávno jednal s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, Ruska Vladimirem Putinem či Číny Si Ťin-pchingem. Do Pchjongjangu za ním jezdí hlavně přátelé.

Související obsah


Americký basketbalista Dennis Rodman Kim Čong-una navštívil v minulosti už několikrát. Je to diktátorův velký oblíbenec, který se setkal dokonce s jeho příbuznými. Společné téma není nic jiného než basketbal.


Další známá osobnost, která se se severokorejským lídrem přátelí, je herec Gérard Depardieu. Například loni v září jel do Severní Koreje slavit sedmdesáté výročí jejího založení.
 

Lucie Linhartová, rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz