Zahraničí

Vyšetřovatelé hlásí průlom! Za pád letadla v Rusku mohly brzdy

Vyšetřovatelé hlásí průlom! Za pád letadla v Rusku mohly brzdy
Zdroj: Profimedia

Téměř po dvou týdnech se vyšetřovatelům nejspíš podařilo objasnit příčinu pádu letadla Suchoj Superjet, které při přistání na moskevském letišti Šeremeťjevu začalo hořet. Podle Úřadu civilního letectví nehodu způsobilo selhání lidského faktoru. Piloti totiž nepoužili brzdy.

Vyšetřování nehody ruského letadla Suchoj Superjet, které muselo v neděli 5. května nouzově přistát na moskevském letišti Šeremeťjevo, stále probíhá. Původně se pracovalo se třemi možnými příčinami, proč k tragické události, během které zemřelo 41 lidí, došlo.

Úřad civilního letectví měl podle zahraničních médií zveřejnit zprávu, ve které informoval o novém vývoji ve vyšetřování. Za nehodou nejspíš stálo selhání lidského faktoru, kdy piloti nepoužili brzdy. Dále také měli změnit trasu. Potvrdit se tak měla i původní verze, kdy z jednou z příčin měla být právě chyba pilota. Dále se mluvilo o počasí nebo selhání vybavení.

Během přistání mělo také dojít k neustálému přepínání ovládacích prvků řízení letadla, což způsobilo, že se pořád pohybovalo nahoru a dolů. Krátce na to se zadní část letadla dvakrát odrazila od přistávací plochy a začala hořet. K požáru tak došlo až na zemi, a ne ve vzduchu, jak se podle některých zdrojů uvádělo.

Související obsah

Poté se zapnuly požární poplachy a další čtyři sekundy trvalo, než se letadlo zastavilo. Po dalších vteřinách se rozsvítily hasicí systémy, ale motory běžely pořád dál, a to ještě sedm vteřin, uvedl deník Meduza

Jakmile se letadlo zastavilo, posádka okamžitě zahájila evakuaci. Tu měli zdržovat i někteří lidé, kteří se místo sebe, snažili zachránit hlavně svá zavazadla. Zdržování podle expertů zapříčinilo smrt některých cestujících.

Letadlo Suchoj Superjet havarovalo v neděli 5. května kolem osmnácté hodiny místního času. Piloti krátce po startu linky z Moskvy do Murmansku vyhlásili stav nouze. Na palubě bylo 78 lidí – 73 pasažérů a 5 členů posádky. Ruské úřady potvrdily, že při nehodě zemřelo 41 lidí včetně jednoho člena posádky.

Připomeňte si reportáž o nehodě letadla: 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz