Domácí

Jedete do nemocnice autem? Pojišťovna vám proplatí benzín!

Jedete do nemocnice autem? Pojišťovna vám proplatí benzín!
Zdroj: Profimedia

Mnozí lidé nevědí, že mají nárok na proplacení cestovních nákladů od pojišťovny, pokud se rozhodnou cestovat do nemocnice soukromým autem. Kdy můžete toto právo využít a jakou částku dostanete?

Ne každý pacient tuší, že má nárok nejen na odvoz do nemocnice a zpět domů, ale také si může vybrat, jestli se tam nechá dopravit sanitkou, anebo soukromým autem.

Pokud si zvolí druhou možnost, jeho zdravotní pojišťovna mu proplatí náklady podle ujetých kilometrů. Jestli má právo na proplacení, rozhoduje ošetřující lékař. "Platí jednoduchá podmínka - zdravotní stav pacienta neumožňuje přepravu běžným způsobem. Ono by taky bylo trochu nelidské hnát třeba na kontrolu pacienta se zlomenýma nohama do nemocnice autobusem," vysvětluje Česká lékařská komora.

Týká se to nejen cest do nemocnice a na vyšetření, ale i těch zpátečních domů. Auto může patřit pacientovi, nesmí ho ale řídit. "Zdůrazňujeme, že vozidlo musí řídit jiná osoba než pacient. Tento požadavek koresponduje s tím, že jde o pacienta, jehož aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem, a takový zdravotní stav samozřejmě ani neumožňuje řídit vozidlo," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Když se rozhodnete pro cestu autem, vyžádejte si u lékaře formulář Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem. Na jeden takový tiskopis je možné vypsat až deset jízd tam i zpět - zákon totiž myslí i na ty, kteří s nemohoucím musí jezdit k lékaři často a opakovaně.

Nečekejte však, že od pojišťovny získáte závratnou částku. "Výše úhrady je stanovena v souladu s cenovým předpisem ministerstva zdravotnictví ve výši 6,10 Kč za 1 km," informoval mluvčí VZP.

Související obsah

Proplácí se navíc pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do nemocnice, a to vždy jen jízdy s pacientem. Pokud tedy pacienta hospitalizují, zpáteční cestu už pojišťovna neproplatí.

Nárok na cestovní náklady nemáte ani v případě, kdy cestujete hromadnou dopravou - s jízdenkou tedy u pojišťovny příliš nepochodíte. "Nerozhoduje ani to, že pacient cestuje na dlouhou vzdálenost nebo že je po trase špatná dopravní dostupnost. Pokud to nevyžaduje jeho stav, nárok na odvoz ani náklady za cestu nemá," upřesnila Česká lékařská komora.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz