Domácí

Opeřený migrant se vracel z Afriky do Česka, zemřel u Istanbulu

Opeřený migrant se vracel z Afriky do Česka, zemřel u Istanbulu
Zdroj: facebook

Téměř čtyři roky tisíce lidí sledovaly putování českého čápa Vodňana, který každoročně na konci léta odlétal do teplých krajů a na jaře se vracel zpět do jihočeských Vodňan. Loni ale slavný opeřenec odletěl naposledy, do Česka už se nikdy nevrátí - na zpáteční cestě z Afriky totiž zemřel poblíž tureckého Istanbulu.

"Bohužel nepřináším dobrou zprávu. Čáp Vodňan, kterého téměř čtyři roky sledovaly tisíce lidí z celého světa, uhynul 12. května při své cestě zpět asi 150 km jižně od Istanbulu," oznámil smutnou zprávu na facebooku hajný Libor Šejna.

"Zatím bližší informace nejsou, vysílač se ale více než týden hlásí bez jakékoliv aktivity z jednoho místa. Máme slíbenou i pomoc místních ochranářů s prozkoumáním místa, uvidíme," vysvětlil Šejna.

Slavný opeřenec prožil strastiplný život, se kterým se ale statečně popral. Záchranná stanice se Vodňana ujala v dubnu roku 2014 - převzala ho poraněného od městské policie. Při bouřce ho silný vítr srazil z hnízda a při pádu si vážně poranil křídlo.

Nejprve to vypadalo na trvalé poškození s malým úspěchem  na zpětné vypuštění. Vodňan ale svou houževnatostí všechny překvapil. Po řadě léčení byl zhruba po dvou letěch připraven na návrat do volné přírody. Odborníci ho ale nadále sledovali pomocí GPS vysílače - v případě nouze by ho tak mohli zpětně odchytit.

Související obsah

A tak byl na jaře v roce 2016 čáp vypuštěn v blízkosti Vodňan, kde se záhy uhnízdil se samicí a společně odchovali tři mláďata. Ten rok neodletěl do Afriky jako ostatní čápi, ale skončil na Arabském poloostrově, kde úspěšně přezimoval. Další roky pak strávil zimu standardně v Africe.

"Letošní rok vyrazil z neznámých důvodů zpět až o dva měsíce déle, poslední týden v březnu. Uletěl více než 4500 km, jeho cesta skončila 12. května u města Hamidiye. Příčin úhynu může být více, jednou z nich může být i jeho věk. Čápa jsme přijali jako dospělého jednice neznámého stáří," oznámil Šejna.

"Celé čtyři roky jsme se báli té zprávy a věděli, že jednou přijde. Díky Vodňane za vše, co jsme spolu zažili," vzkázal smutný hajný čápovi.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz