Zahraničí

Falcon 9 odstartoval. Světu má přinést vysokorychlostní internet

Z Floridy z Mysu Canaveral odstartovala raketa společnosti SpaceX s družicemi Starlink. Ambiciózní projekt Elona Muska má poskytnout světu vysokorychlostní internet.

Společnost SpaceX po několika letech vývoje začíná s aktivním vypouštěním družic systému Starlink, který by měl umožnit celosvětový přístup k vysokorychlostnímu internetu.

Gigantickou síť by ve finále mělo tvořit víc než 11 tisíc družic. Podle odborníků stojí SpaceX na prahu něčeho nového a velkého. V historii kosmonautiky není nic, s čím by se dal rozsah Starlink srovnat.

Raketa Falcon 9 měla odstartovat už minulý pátek, start byl ale odložen. "Bylo třeba aktualizovat satelitní software a vše znovu zkontrolovat," vyjádřila se společnost na svém twitteru. Do vesmíru byla raketa vypuštěna v pátek 24. května o půl páté ráno.

Související obsah

Falcon 9 vypustil při aktuálním letu 60 satelitů, společnost vidí Starlink jako klíčový zdroj financování, protože společnost pracuje na svém ambiciózním cíli – vozit lidí na Mars. Autor projektu Elon Musk podle CNBC řekl, že náklad 60 družic je nejtěžší, jaký raketa Falcon 9 nesla.
 


Podle českého fóra o kosmonautice Kosmounautix byl start rakety úspěšný, všech šedesát družic s pozemním střediskem komunikuje.
 


Podívejte se na rozhovor ze Snídaně s Novou z minulého pátku, kdy se měl původně start rakety konat:

 

mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz