Zahraničí

Na Tchaj-wanu se vzaly dva homosexuální páry. První v Asii!

Na Tchaj-wanu se vzaly dva homosexuální páry. První v Asii!
Zdroj: Profimedia

Na Tchaj-wanu byly v pátek oddány první dva homosexuální páry. Vstoupil v platnost zákon umožňující svatby párům stejného pohlaví. Tchaj-wan je tak první asijskou zemí, která umožnila svatby gayům a lesbičkám.

Dvě ženy a dva muži si své ano řekli na páteční oslavě konané v Taipei. Večírek byl plný emocí, svatebčané často neudrželi slzy. Tchaj-wan se tak stane historicky první asijskou zemí, která uzákonila svatby pro dvojice stejného pohlaví.

Svatbám stejnopohlavních párů předcházely na Tchaj-wanu dva roky bouřlivých debat. Ústavní soud ostrova v minulosti rozhodl, že stávající manželské právo v zemi porušuje lidská práva občanů hlásící se k LGBT komunitě. Tchajwanský parlament pak schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví, 17. května. Pravidla vstoupila v platnost až po podpisu prezidentky.

V zemi se však pomalu formuje strana, která chce bojovat za zákaz manželství stejnopohlavních párů při volbách v roce 2020. "Pátek bude nejtemnější den v tchajwanské právní histori," rozčiloval se den předtím politik Sun Chi-Cheng, odpůrce svateb gayů a leseb.

Související obsah

Na Tchaj-wanu žije 24 milionů lidí. Při referendu v roce 2018 podporovalo manželství pro homosexuály pouze 31 % voličů, zbylých 69 % bylo toho názoru, že manželství je svazkem pouze muže a ženy. Tchaj-wan je přitom poměrně svobodomyslná země, každoročně se zde pořádají průvody, ve kterých svoji lásku oslavuje LGBT komunita.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz